وب سایت رسمی
دکتر غلامرضا احتجاب
دانش آموختۀ رشتۀ رادیوتراپی انکولوژی
 

آدرس مطب: تهران - خیابان فاطمی غربی - بعد از چهار راه کارگر - نبش سیندخت شمالی - پلاک 13 - طبقه 3 - واحد 7
ملاقات: روزهای شنبه، دوشنبه و چهار شنبه از ساعت 16 الی 20 با تعیین وقت قبلی
تلفن: 66569587-21-98+

 

اطلاعات عمومی در مورد سرطان بیضه

آخرین بروز رسانی در تاریخ : 92/02/18 

  سرطان بیضه چیست؟

سرطان بیضه هنگامی رخ می دهد که سلول های نرمال در یکی یا هر دو بیضه به سلول های غیر طبیعی تغییر و خارج از کنترل رشد نمایند. بیضه ها ارگان( اندام) توپی شکلی هستند که در کیسه ای پوستی به نام کیسه ببیضه بین پاهای آقایان آویزان هستند.  بیضه ها تولید کننده اسپرم و هورمون های  آندروژن (مردانه) می باشند.
سرطان بیضه اغلب در مردان بین 15 تا 35 سال اتفاق می افتد . این نوع سرطان انواع مختلفی دارد که در بیشتر موارد قابل درمان می باشد.

  علائم سرطان بیضه چیست؟

معمولاً اولین نشانه سرطان بیضه بروز توده  و تورم بدون درد در کیسه بیضه می باشد. سایر علائم می توانند شامل:
·  درد خفیف( مبهم) یا احساس سنگینی در ناحیه زیر شکم، یا  اطراف مقعد یا کیسه بیضه
·  درد در ناحیه بیضه ها یا کیسه بیضه
بروز این علائم می تواند بر اثر شرایطی باشد که لزوماً سرطان نیست. ولی در صورتیکه در بیضه فرد ورم مشاهده گردد، باید هر چه سریعتر به پزشک  مراجعه نماید.

  آیا تستی برای سرطان بیضه وجود دارد؟

بله. اگر پزشک  مشکوک به  سرطان بیضه باشد، ممکن است یک یا هر دو مورد  ازتست  های زیر را درخواست کند:
· 
سونوگرافی بیضه: سونوگرافی نوعی تصویر برداری که از داخل بدن است  و می تواند رشد  بی رویه  توده ها را مشخص کند.
· 
جراحی: تنها راه برای اطمینان حاصل کردن از اینکه شخصی دچار سرطان بیضه است ،  خارج کردن بیضه غیر عادی از بدن بیمار می باشد.  پزشک (پاتولوژیست ) دیگری سلول ها را برای تشخیص وجود سرطان زیر میکروسکوپ بررسی نماید.

  مرحله بندی سرطان چیست؟

مرحله بندی سرطان روشی است که در آن پزشک تشخیص دهد آیا سرطان به جز بیضه ها در نواحی دیگر بدن پخش شده است.  مرحله بندی شامل آزمایش خون، سی تی اسکن یا انواع دیگر تصویر برداری می شود.

  سرطان بیضه چگونه درمان می شود؟

برداشتن بیضه اولین  قسمت درمان می باشد. درمان های بعدی بسته  به نوع ، مرحله و ناحیه ای که سرطان در ان  منتشر شده، می باشد. بعد از خارج کردن بیضه، در بعضی مردان پروتز بیضه (بیضه مصنوعی) جایگزین می شود. در آن صورت به نظر می رسد،فرد هنوز 2 بیضه دارد.
ممکن است بعد از برداشتن بیضه در مردانی که تومور بیضه آنها کوچک است دیگر نیازی به درمان های بعدی نباشد. سایر مردان با سرطان بیضه ممکن است به یک یا چند درمان زیر احتیاج داشته باشند:
·  شیمی درمانی: شیمی درمانی واژه ایست که پزشکان برای توصیف گروهی از داروها که سلول های سرطانی را از بین می برند استفاده می کنند.
·  پرتودرمانی(رادیوتراپی ): اشعه     Xپر انرژی سلول های سرطانی را بین می برد .
·  عمل جراحی: گاهی اوقات سرطان بیضه با برداشتن غدد لنفی مجاور،  درمان می شود.  این عمل جراحی می تواند از منتشر شدن سرطان بیضه در بدن جلوگیری نماید. در صورتیکه سرطان در دیگر نواحی بدن  منتشر شده باشد ممکن است پزشک با  جراحی توده را خارج کند.

  چه می شود اگر  فرد بیمار  به خواهد صاحب فرزند شود ؟

اگر فرد بیمار به  خواهد روزی پدر شود، باید پزشک خود مشورت کند. درمان سرطان بیضه ممکن است باعث قطع یا کم شدن تولید اسپرم شود. بعضی مردان انتخاب می کنند اسپرم هایشان را ذخیره سازی کنند تا اگر خواستند در آینده بچه دار شوند بتوانند از آن استفاده کنند.
درمان سرطان بیضه باعث می شود  که بارداری ه سختی صورت گیرد، ولی توانایی نعوظ  و رابطه جنسی طبیعی را از مردان  صلب نمی کند. بعد از معالجه در برخی از بیماران  در هنگام ارگاسم مایع منی از بدن خارج نمی شود که  این امر می تواند ناراحت کننده باشد.

  بعد از درمان چه اتفاقی می افتد؟

بعد از درمان ، هر چند وقت  یک بار بیمار  تحت بررسی قرار می گیرد تا مشخص شود آیا سرطان عود کرده است یا خیر. تست های پیگیری ،شامل آزمایش، آزمایش خون، و روش های  تصویربرداری مانند عکس ساده و سی تی اسکن می باشد.

  اگر سرطان عود کند یا منتشر شود چه اتفاقی می افتد؟

اگر سرطان بازگردد یا منتشر شود، احتمالاً باید شیمی درمانی ، رادیوتراپی و عمل جراحی های بیشتری انجام گردد.
 
چه کار دیگری باید انجام داد؟

دنبال کردن کلیه دستورالعمل های پزشکتان در زمینه ویزیت و آزمایش ها بسیار مهم است. اینکه با پزشکتان در رابطه با کلیه آثار جانبی یا مشکلاتتان در طول درمان صحبت کنید بسیار مهم است.
درمان سرطان بیضه شامل گزینه های بسیاری می باشد. مانند اینکه چه درمانی داشته باشید.
همیشه پزشک ها و را از اینکه چه احساسی از یک درمان دارید با خبر سازید. هر گاه نوعی درمان به شما پیشنهاد می شود، بپرسید:
·  فواید این نوع درمان چیست؟ به من کمک می کند زندگی طولانی تری داشته باشم؟ آیا علانم را کم یا از بروز آن جلوگیری می کند؟
·  جنبه های منفی این درمان چیست؟
·  آیا راههای دیگری به جز این درمان وجود دارد؟
·  اگر این معالجه را انجام ندهم چه اتفاقی می افتد؟
 

 

 

آخرین مقالات و مطالب
🔶محققان با بررسی فواید احتمالی زردچوبه، به حقایق جالبی دست یافتند. مصرف تنها یک قاشق چای خوری زردچوبه در غذا می تواند باعث تغییر بزرگی بر روی ژن هایی که با بروز سرطان، آلرژی و حتی افسردگی شود. اما جالب تر از آن این است که مصرف قرص یا...
ادامه مطلب...
در مجمع سالانه انجمن مطالعات سرطان امریکا که در فیلادلفیا برگزار شد، شواهدی ارائه شد که نشان می داداستفاده بیش از اندازه از مکمل های غذایی به خصوص مکمل های بتاکاروتن ، فولیک اسید و ویتامین E می تواند خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهد. استفاده بیش از حد از...
ادامه مطلب...

محل تبلیغات
اینجا محل تبلیغات داخلی و یا خارجی شرکت می باشد.
 


دکتر غلامرضا احتجاب دانش آموختۀ رشتۀ رادیوتراپی انکولوژی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و دارای دانشنامۀ تخصصی در این رشته می باشند.
ایشان از سال 1382 مشغول تحقیق و پژوهش در این رشته بوده و دارای مقالات تخصصی در زمینۀ نوروتوکسیسیته داروهای شیمی درمانی، اثر Her2 status در متاستاز های مغزی سرطان پستان و مقالات دیگر در زمینۀ داروی Herceptin و بیماری لنفوم می باشد. ایشان در حال حاضر در زمینۀ شیمی درمانی و پرتودرمانی سرطان های توپر همچون سرطان های پستان، دستگاه گوارش، پروستات و مثانه و ریه مشغول فعالیت هستند.

نشانی مطب: تهران - خیابان فاطمی غربی - بعد از چهار راه کارگر - نبش سیندخت شمالی - پلاک 13 - طبقه 3 - واحد 7
تلفن تماس: 8-66569587-021


Telegram Channel: @drehtejab

نشانی مرکز رادیوتراپی گاندی: خیابان گاندی جنوبی، روبروی آنتن سیمای پنج، نبش کوچه ترابنده، پلاک 130 ، طبقه 3 زیرزمین. بخش رادیوتراپی
تلفن: 88193795-021 ، 88207807-021
نمایش سایت در زبان های دیگر: العربية