وب سایت رسمی
دکتر غلامرضا احتجاب
دانش آموختۀ رشتۀ رادیوتراپی انکولوژی
 

آدرس مطب: تهران - خیابان فاطمی غربی - بعد از چهار راه کارگر - نبش سیندخت شمالی - پلاک 13 - طبقه 3 - واحد 7
ملاقات: روزهای شنبه، دوشنبه و چهار شنبه از ساعت 16 الی 20 با تعیین وقت قبلی
تلفن: 66569587-21-98+

 

تشخیص و مرحله بندی سرطان مثانه

 آخرین بروز رسانی در تاریخ : 97/02/12 

مقدمه ای بر سرطان مثانه :

سرطان مثانه یکی از شایع ترین سرطان ها در دنیاست. یکی از فراوان ترین انواع سرطانِ مثانه در آمریکا و اروپای غربی "یوروتلیال کارسینوما – Urothelial Carcinoma " است که به آن سرطانِ سلول هایِ ترانزیشنال (Transitional Cell Carcinoma – TCC) هم می گویند. سایر انواع سرطانِ مثانه شامل سرطانِ سلول های سنگفرشی -Squamous Cell Carcinoma  - (که زیر میکروسکوپ شبیه سرطانِ پوست است) و آدنوکارسینوما -Adenocarcinoma – (که یک طرح غده ای ، شبیهِ سرطان روده، زیر میکروسکوپ دارد) .
در سایر نقاط دنیا، مثل شمال آفریقا و ناحیه مدیترانه، سرطان سلول های سنگفرشی بیشتر دیده می شود ، ولی با این وجود هنوز هم TCC  شایع ترین نوع تومورِ مثانه است.


 عواملی که احتمالِ بروز سرطان مثانه را زیاد می کنند :

سرطان مثانه در مردان و افرادِ مسن بیشتر دیده می شود (میانگین سنی افراد هنگامِ تشخیص 69 سال است) . سایر عواملی که خطر ایجاد سرطان مثانه را افزایش می دهند :

· 
در معرض مواد شیمیایی بودن : قرار داشتن در معرضِ گروهی از مواد شیمیایی یا ترکیبات صنعتی در محل کار یا محیط زندگی ، خطر سرطان مثانه را به طور چشمگیری افزایش می دهند.
از این دسته می توان به گروه رنگ هایی که دارای "آزو" هستند ، اشاره کرد. در بیشتر افراد ، سال های زیادی طول می کشد تا سرطان مثانه بروز کند.

· 
استعمال دخانیات : افرادی که سیگار می کشند 4-2 برابر بیشتر از کسانی که سیگر نمی کشند احتمال ابتلا به سرطان مثانه را دارند. کسانی هم که مدت طولانی است که خیلی زیاد سیگار می کشند 10-6 برابر خطر بروز سرطان مثانه در آنها افزایش می یابد. افرادی هم که خودشان سیگار نمی کشند ولی در معرض سیگار هستند هم ریسک ابتلا به این بیماری را دارند.

·  سابقۀ خانوادگی : کسی که در خانواده اش سابقۀ سرطان مثانه وجود دارد احتمال بیشتری است که دچار این سرطان شود ، خصوصاً اگر سیگاری باشد.

 علائم سرطان مثانه :

علائم اولیه سرطان مثانه معمولاً با نشانه های عفونت سیستم ادراری و سنگ کلیه اشتباه گرفته می شود.
معمولاً این علائم شدید و مداوم نیستند. شایع ترین نشانه های این بیماری عبارتند از :


هماچوری (خون در ادرار) : متداول ترین علامت سرطان مثانه ، خون در ادرار (هماچوری) است. هماچوری که در نتیجۀ سرطان به وجود می آید کاملاً مشخص است (تغییر رنگ ادرار به صورتی یا قرمز) ، به صورت متناوب است و باعث درد نمی شود. به ندرت کسانی که هماچوری میکروسکوپیک (با میکروسکوپ خون در ادرار دیده می شود ولی رنگ ادرار تغییر نکرده است) دارند ، دچار سرطان مثانه هستند.
هر چند ، هماچوری در افرادی هم که سرطان مثانه ندارند زیاد اتفاق می افتد. در یک بررسی، دیده شد که 10% از افرادی که هماچوریِ کاملاً مشخص و 5-2% از کسانی که هماچوری میکروسکوپیک داشته اند دچار سرطان مثانه بوده اند.
افراد بالای چهل سالی که خون به وضوح در ادرارشان دیده می شود،  باید کلیه ها ، حالب ها، مثانه و مجرای ادراریشان به دقت بررسی شود.

درد : درد هم می تواند یک علامت سرطان مثانه باشد. درد ممکن است در پهلوها ،بالای ناحیۀ تناسلی یا در پرینه (حد فاصل بین واژن یا آلت تناسلی مردانه و مقعد) به وجود بیاید. درد پهلو زمانی که کل یا قسمتی از حالب  (لولۀ وصل کنندۀ کلیه به مثانه ) هر سمتی مسدود شده باشد می تواند به وجود بیاید.
همچنین درد می تواند هنگام ادرار هم ایجاد شود که به آن " دیس یوریا –Dysuria  " می گویند.

 
علائمی که حین دفع ادرار ممکن است وجود داشته باشد : این علائم ، مثل نیاز مکرر یا فوری به ادرار در شب یا روز، نشت ادرار در راه دستشویی (عدم کنترل ادرار) ، در بیماران مبتلا به سرطان مثانه بسیار شایع است. البته گروه زیادی از افرادی که دچار این علائم هستند، سرطان مثانه ندارند بلکه به خاطر شرایط دیگر، مثل مثانۀ پرکار ، عفونت سیستم ادراری یا پروستاتِ بزرگ شده، است.

سایر علائم :  سایر نشانه های سرطان مثانه ، مثل خستگی، کاهش وزن و اشتها معمولاً تا مراحل بالای سرطان مثانه ایجاد نمی شوند.

تشخیص سرطان مثانه :

کسی که نشانه های سرطان مثانه دارد باید یک بررسی دقیق از وضعیت کلیه ها ، حالب ها، مثانه و مجرای ادراریش انجام شود، خصوصاً اگر بالای 40سال سن داشته باشد.  این ارزیابی شامل یک یا چند آزمایش ادرار، سیستویورتروسکوپی – Cystourethroscopy) مشاهدۀ درون مجرای ادراری و مثانه به صورت مستقیم(، و تصویر برداری از کلیه ها و حالب ها می باشد.

-  آزمایش ادرار :
چند آزمایش ادرار برای افرادی که دارای علائم سرطان مثانه هستند تجویز می شود :

·  آنالیز ادرار : در این تست از یک نوار ادراری استفاده می شود که در برابر بعضی ویژگی های ادرار مثل وجود گلبول های سفید ، گلبول های قرمز و گلوکز (قند) تغییر رنگ می دهد. هم چنین ادرار زیر میکروسکوپ بررسی می شود.

·  سیتولوژی ادرار : تستی که طی آن یک آسیب شناس خبره نمونۀ ادرار را زیر میکروسکوپ مشاهده می کند، که ببیند آیا سلول های غیر عادی با منشأ پوشش مثانه مشاهده می کند یا خیر. هم چنین آسیب شناس می تواند تشخیص دهد که سلول های غیر عادی سرطانی هستند .

-  تصویر برداری :
 
تست های تصویر برداری  می توانند در تشخیص وجود توده در کلیه ها، حالب ها ، مثانه یا مجرای ادراری به ما کمک کنند.انتخاب بهترین تست برای تصویر برداری ( سونوگرافی کلیه ها ، سی تی اسکن "CT Scan" ، آی وی پی "IVP" ) به شرایط متفاوتی بستگی دارد.

·  آی وی پی "IVP" :در روش آی وی پی (پیلوگرام درون وریدیIntravenous Pyelogram) یک رنگ رادیو اوپک (زیر اشعه ایکس دیده می شود) در ورید تزریق می شود. این رنگ در کلیه ها جمع و ترشح می شود. در طول زمانی رنگ از کلیه ها و مثانه رد می شود، سیستم ادراری و هر توده ای با استفاده از اشعۀ ایکس قابل رویت است. احتمال کمی وجود دارد که فرد به رنگ،  آلرژی داشته باشد. افرادی که به ماده حاجب ، ید یا نرم تنان حساسیت دارند ، باید قبل از تست به رادیولوژیست اطلاع دهند. در این صورت قبل از شروع تست برای جلوگیری از بروز حساسیت ، درمان می شوند و سپس تست را انجام می دهند یا یک تست دیگر به جای آی وی پی می دهند.

· 
سی تی اسکن "CT Scan " : مدل سازی کامپیوتری یا سی تی اسکن ، یک روش تصویر برداری است که ساختار کلیه ها، حالب ها و مثانه را نشان می دهد. سی تی اسکن می تواند گسترش سرطان، وجود انسداد در مجاری ادراری و این که آیا تومور خارج از مثانه رفته است را نشان دهد. معمولاً برای انجام سی تی اسکن از مادۀ حاجب استفاده می کنند.

-  سیستوسکوپی : سیستوسکوپی که به آن سیستواورتروسکوپی ( مشاهده مستقیم درون مثانه و مجرای ادراری) روشی است که برای مشاهده و بررسی پوشش داخلی مثانه و مجرای ادراری استفاده کرد. این کار باید توسط یک اورولوژیست در اتاق عمل انجام شود. وقتی این کار در مطب انجام می شود،  یک ژل بی حس کننده به مجاری ادراری زده می شود تا بیمار کمتر احساس ناراحتی کند. یک لولۀ باریک با یک دوربین (که به آن سیستوسکوپ می گویند) از طریق مجرای ادرار داخل مثانه قرار داده می شود.
با استفاده از یک سیستوسکوپ پزشک پوشش داخلی مثانه و مجرای ادراری را بررسی می کند. در صورت مشاهده بافت غیر طبیعی از آن  نمونه برداری می شود. نمونه برداری در مطب یا اتاق عمل انجام می شود. این نمونه برداشته شده از نظر وجود سلول های سرطانی با میکروسکوپ بررسی می شود.
بیمارانی که برای مشاورۀ مجدد به یک مرکز تخصصی سرطان مثانه ارجاع داده می شوند، شاید برای بررسی بهتر وضعیت تومور و طراحی درمان  مجدداً تحت سیستوسکوپی قرار بگیرند.


مرحله بندی و درجه بندی سرطان مثانه:

 پیش بینی روند بیماری و درمان سرطان مثانه به مرحله ، درجه و ریسک عود مجدد سرطان بستگی دارد.

مرحله بندی:

  مرحله بندی سرطان مثانه به نفوذ تومور در بافت مثانه، درگیری گره های لنفاویِ مجاور مثانه و گسترش تومور به سایر ارگان های بدن بستگی دارد.
بعد از تشخیص قطعی سرطان مثانه ، چندین آزمایش جهت تعیین مرحلۀ سرطان انجام می شود. این آزمایش ها شامل عکس قفسه سینه (Chest X-ray) ، سی تی اسکن ، ام آر آیِ (MRI) لگن می باشد.
رایج ترین روش مرحله بندیِ سرطان استفاده از سیستمِ TNM است. ‏ T:تومور ، N: گره لنفاوی ، M: متاستاز (پخش شدن تومور در سایر نقاط بدن) . سیستم فوق ، چهار مرحله را در سرطان شرح می دهد.
مراحل تقسیم بندی تومور (T) به شرح زیر است :

·  T0: هیچ توده ای در مثانه مشاهده نشد.
·  T1: تومور فقط در سطح داخلی مثانه مشاهده شد.
·  T2: تومور درون لایۀ عضلانی مثانه نفوذ کرده است؛ درگیری سطحی (T2a) ، درگیری عمقی (T2b) .مرحلۀ 2 و مراحل بالاتر جزو دسته سرطان های تهاجمی قرار می گیرند.
·  T3: تومور از با گذشتن از لایۀ عضلانی ، لایۀ چربی احاطه کنندۀ مثانه را درگیر می کند.
·  T4: تومور ارگان های مجاور از جمله پروستات ، روده ، واژن یا رحم را درگیر کرده است.


  درجه بندی :

 درجه بندی سرطان ،به شکل سلولها را در زیر میکروسکوپ مربوط می شود. درجۀ سرطان،  فاکتوری در پیش بینی احتمال عودِ سرطان پس از درمان و شانس زنده ماندن فرد مبتلا می باشد. تومورهای مثانه به دو درجۀ پایین (low) و بالا(High) تقسیم می شوند.
درجۀ تومورهای غیر تهاجمی می تواند پایین و بالا باشد، در صورتی که تمام تومور های تهاجمی (تومور مرحلۀ T1 و بیشتر) درجۀ بالا هستند.


  مقایسۀ نوع کم خطر و پر خطر :

فاکتورهای زیادی برای توصیف انواع پر خطر و کم خطر  سرطان مثانه بر اساس احتمال عود سرطان وجود دارد. این فاکتورها عبارتند از : اندازه ، تعداد تومورها ، شکل ظاهری تومور(ها) ، عود و این که تومور تا چه عمقی در مثانه نفوذ کرده است.
کسی که سرطانش کم خطر است درمان های ساده تر با عوارض کمتری می گیرد، درحالی که فرد با سرطانِ مثانۀ پر خطر درمان های سخت تر با عوارض بیشتری می گیرد.
 

   

 

آخرین مقالات و مطالب
🔶محققان با بررسی فواید احتمالی زردچوبه، به حقایق جالبی دست یافتند. مصرف تنها یک قاشق چای خوری زردچوبه در غذا می تواند باعث تغییر بزرگی بر روی ژن هایی که با بروز سرطان، آلرژی و حتی افسردگی شود. اما جالب تر از آن این است که مصرف قرص یا...
ادامه مطلب...
در مجمع سالانه انجمن مطالعات سرطان امریکا که در فیلادلفیا برگزار شد، شواهدی ارائه شد که نشان می داداستفاده بیش از اندازه از مکمل های غذایی به خصوص مکمل های بتاکاروتن ، فولیک اسید و ویتامین E می تواند خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهد. استفاده بیش از حد از...
ادامه مطلب...

محل تبلیغات
اینجا محل تبلیغات داخلی و یا خارجی شرکت می باشد.
 


دکتر غلامرضا احتجاب دانش آموختۀ رشتۀ رادیوتراپی انکولوژی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و دارای دانشنامۀ تخصصی در این رشته می باشند.
ایشان از سال 1382 مشغول تحقیق و پژوهش در این رشته بوده و دارای مقالات تخصصی در زمینۀ نوروتوکسیسیته داروهای شیمی درمانی، اثر Her2 status در متاستاز های مغزی سرطان پستان و مقالات دیگر در زمینۀ داروی Herceptin و بیماری لنفوم می باشد. ایشان در حال حاضر در زمینۀ شیمی درمانی و پرتودرمانی سرطان های توپر همچون سرطان های پستان، دستگاه گوارش، پروستات و مثانه و ریه مشغول فعالیت هستند.

نشانی مطب: تهران - خیابان فاطمی غربی - بعد از چهار راه کارگر - نبش سیندخت شمالی - پلاک 13 - طبقه 3 - واحد 7
تلفن تماس: 8-66569587-021


Telegram Channel: @drehtejab

نشانی مرکز رادیوتراپی گاندی: خیابان گاندی جنوبی، روبروی آنتن سیمای پنج، نبش کوچه ترابنده، پلاک 130 ، طبقه 3 زیرزمین. بخش رادیوتراپی
تلفن: 88193795-021 ، 88207807-021
نمایش سایت در زبان های دیگر: العربية