وب سایت رسمی
دکتر غلامرضا احتجاب
دانش آموختۀ رشتۀ رادیوتراپی انکولوژی
 

آدرس مطب: تهران - خیابان فاطمی غربی - بعد از چهار راه کارگر - نبش سیندخت شمالی - پلاک 13 - طبقه 3 - واحد 7
ملاقات: روزهای شنبه، دوشنبه و چهار شنبه از ساعت 16 الی 20 با تعیین وقت قبلی
تلفن: 66569587-21-98+

 

راهنما و بروشور بخش رادیوتراپی بیمارستان گاندی


مقدمه :

در حال حاضر با بهبود سطح سلامت جامعه و ارتقا امید به زندگی در کشورمان، سرطان بعد از حوادث رانندگی و بیماری های قلبی عروقی، علت سوم مرگ و میر می باشد. بر اساس آمار، سالیانه حدود 70 تا 80 هزار مورد ابتلای جدید به سرطان کشف گردیده که جهت درمان به تیم های مختلف جراحی، مدیکال انکولوژی و رادیوتراپی نیاز دارند.

رادیوتراپی چیست؟
رادیوتراپی به فرآیند درمان توده های بدخیم و گاهاً خوش خیم توسط پرتوهای پرانرژی ایکس، الکترون و پروتون گفته می شود. بیش از 50% بیماران مبتلا به سرطان در بخشی از فرآیند درمانی خود به رادیوتراپی نیاز پیدا خواهند کرد. رادیوتراپی می تواند با هدف درمانی (curative) یا تسکینی (palliative) برای بیمار مبتلا به سرطان مورد استفاده قرار گیرد. همچنین رادیوتراپی می تواند قبل و بعد از جراحی یا شیمی درمانی و یا به همراه آن (chemoradiation) کاربرد داشته باشد.

مکانیسم اثر:
کاربرد پرتوهای ایکس پرانرژی در طی پروسه رادیوتراپی موجب آسیب رساندن به DNA سلول های سرطانی و نابودی آنها می شود. بدیهی است که این آسیب به سلول های سالم نیز وارد گردیده ولی سلول های سالم برخلاف سلول های سرطانی (در محدوده دوز قابل تحمل) قادر به ترمیم این آسیب می باشند.

دستگاه های رادیوتراپی:
در حال حاضر رادیوتراپی اکسترنال با استفاده از دستگاه های شتاب دهنده خطی انجام می شود. شتاب دهنده خطی (Linear accelerator – Linac) دستگاهی است با تکنولوژی بسیار پیشرفته که در آن ستونی از الکترون در مجرای خاصی  (Wave guide) شتاب زیادی پیدا کرده و پس از برخورد با تارگتی از جنس تنگستن، اشعه ایکس پرانرژی تولید می کنند.

Beam Shaping:
در مورد اکثر تومورهای بدخیم رابطه (Dose- Response) بین دوز اشعه و پاسخ درمانی برقرار است و با افزایش دوز، نتایج درمانی بهبود خواهد یافت. اما افزایش دوز اشعه، صدمۀ بیشتری به بافت نرمال را نیز به همراه داشته و بنابراین یکی از اهداف مهم فرآیند رادیوتراپی افزایش دوز تومور میزبان با به حداقل رساندن دوز بافت سالم می باشد که این امر طی فرآیند Beam Shaping حاصل می گردد. در حال حاضر Beam Shaping با استفاده از کولیماتورهای مولتی لیف ، سیستم های پیشرفته پلنینگ و مولدینگ پیشرفته انجام می شود.

Treatment Planning:
طراحی درمان یا treatment planning ، فرآیندی تخصصی است که در آن با استفاده از نرم افزار های پیشرفته و اصلاحات حاصل از روش های تصویربرداری (CT-MRI) مشخصات آناتومیک بافت تومورال به صورت 3D مشخص و بافت های سالم مجاور آن با مارژین خاصی تعیین می شوند. در این فرآیند، بهترین جهات تابش اشعه، زوایای مربوطه، دوز مورد نیاز، دوز بافت های سالم و شیلدینگ بافت های مجاور سالم تعیین می شوند. در مرحله بعد اطلاعات پردازش شده به سیستم های مولدینگ یا کالیماتور مولتی لیف ارسال می شود تا Beam shaping انجام شود.

سیستم مولدینگ :
مولدینگ سیستمی است متشکل از دو بخش نرم افزاری و سخت افزاری که اطلاعات حاصل از سیستم طراحی درمان به صورت بلوک های شیلد اختصاصی و منحصر به فرد برای بیمار بریده شده و هنگام درمان با شتاب دهنده مورد استفاده قرار گرفته و موجب Beam shaping و کاهش دز دریافتی بافت های سالم می شود.

مولتی لیف کولیماتور :
این سیستم نیز از دو بخش نرم افزاری و سخت افزاری تشکیل گردیده و با استفاده از اطلاعات پردازش شده سیستم طراحی درمان به صورت اتوماتیک و دیجیتالی، Beam shaping مورد نظر را ایجاد می کند.

نقش رادیوتراپی در انواع سرطان:
همان گونه که اشاره شد بیش از 50 درصد بیماران سرطانی در طی فرآیند درمانی خود به رادیوتراپی نیاز پیدا خواهند کرد. ولی رادیوتراپی در سرطان های مختلف و مراحل متفاوت بیماری نقش های گوناگونی را ایفا می کند که به اختصار به آنها اشاره خواهد شد :

§   تومورهای مغزی
·   مننژیوم : در مننژیوم های بدخیم آناپلاستیک موجب بهبود کنترل لوکال و کاهش عود بیماری می گردد.
·  آستروسایتومای گرید 1 و2 : بهبود کنترل لوکال و کاهش عود می شود.
·  Glioblastoma: در کنار شیمی درمانی موجب کاهش عود موضعی و بهبود بقای بیماران می گردد.
·  تومورهای هیپوفیز: درکنار جراحی می تواند نقش ادجوونت داشته باشد و نتایج درمانی را بهبود بخشد.

§   تومورهای سر وگردن:
·  رادیوتراپی در تومورهای سر و گردن مانند SCC نازوفارنکس، هیپوفارنکس و لارنکس در کنار شیمی درمانی می تواند نقش درمانی (Curative) داشته باشد.
·  تومورهای SCC حنجره : می تواند به تنهایی یا همراه شیمی درمانی و یا بعد جراحی نقش درمانی داشته و موجب بهبود نتایج درمان و افزایش بقای بیماران شود.
·  تومورهای پاروتید : رادیوتراپی پس از اقدام جراحی می تواند موجب کاهش عود موضعی گردد.

§   تومورهای ریه:
·  رادیوتراپی در سرطان ریه در نوع SCLC می تواند به صورت ادجونت (بعد از عمل جراحی) و یا در موارد غیر قابل جراحی به صورت کمورادیاسیون موجب بهبود نتایج درمانی شود.
·  در موارد NSCLC به همراه شیمی درمانی می تواند نقش Curative داشته باشد.
·  در موارد کانسرهای متاستاتیک ریه (متاستاز مغزی و استخوانی) ، رادیوتراپی می تواند نقش پالیاتیو و تسکینی داشته باشد.

§   تومورهای دستگاه گوارش:
·  سرطان های مری فوقانی، میانی و تحتانی: رادیوتراپی می تواند به همراه شیمی درمانی در موارد unresectable به صورت curative نقش داشته باشد.
·  سرطان معده : بعد از اقدام جراحی، رادیوتراپی به صورت کمورادیاسیون موجب بهبود کنترل لوکال و افزایش بقای بیمار می گردد.
·  سرطان پانکراس : در سرطان پانکراس unresectable می تواند موجب بهبود Quality of Life و نتایج درمانی شود. در موارد Post.op می تواند موجب بهبود کنترل موضعی و کاهش عود شود. در مورد کانسر متاستاتیک پانکراس، رادیوتراپی می تواند نقش تسکینی و پالیاتیو داشته باشد.
·  سرطان رکتوم : رادیوتراپی به همراه شیمی درمانی همزمان (کمورادیاسیون) قبل و بعد از جراحی (نئوادجونت، ادجونت) موجب کاهش عود موضعی و بهبود survival و بقاء بیماری می گردد.  در مورد تومورهای دیستال رکتوم، کمورادیاسیون قبل از جراحی می تواند موجب افزایش شانس حفظ اسفنکتر در مبتلایان شود.

§  سرطان های  دستگاه Genitourinary :
·   کنسر پروستات : در early stage رادیوتراپی می تواند موجب درمان قطعی شود.  در سرطان پروستات Locally advanced با Gleason score و PSA بالا، رادیوتراپی به همراه هورمون درمانی (ADT) می توانند نقش Curative داشته و نتایج درمان را تا حد زیادی بهبود بخشند. درمواردی که عمل جراحی رادیکال پروستاتکتومی در مورد کانسر پروستات انجام شده است و مارژین مثبت یا درگیری سمینال وزیکول ها وجود دارد، رادیوتراپی پس از جراحی به همراه هورمون درمانی (ADT) می توناد موجب کاهش عود موضعی و افزایش بقای بیماران گردد. رادیوتراپی در موارد متاستاتیک و متاستاز های استخوانی می تواند نقش پالیاتیو داشته باشد.
·  کنسر مثانه : در سرطان مثانه با درگیری لایه عضلانی، رادیوتراپی به همراه شیمی درمانی (کمورادیاسیون) می تواند نقش curative داشته و شانس حفظ مثانه را بالا ببرد. در کنسر متاستاتیک مثانه که درد و خونریزی دارد، رادیوتراپی می تواند نقش تسکینی داشته باشد و quality of life بیمار را بالا ببرد.

§  تومورهای بیضه:
·  در تومورهای ژرم سل از نوع سمینوما در مراحل I و II بیماری پس از Radical orchiectomy ، رادیوتراپی به صورت ادجوونت نقش curative  را ایفا می کند.
·  در تومورهای غیرسمینومای متاستاتیک، رادیوتراپی می تواند نقش پالیاتیو در متاستازهای استخوانی و مغزی داشته باشد.

§   در سرطان های زنان :
·  سرطان اندومتر: رادیوتراپی در این سرطان، پس از هیسترکتومی در موارد درگیری لایه عضلانی (>50%) باعث کاهش عود موضعی و بهبود نتایج درمانی می شود.
·  سرطان سرویکس : در مراحل ابتدایی یا پیشرفته، رادیوتراپی با یا بدون شیمی درمانی (به همراه براکی تراپی) نقش curative داشته و نتایج درمانی مطلوبی را به همراه دارد.
·   کانسر های متاستاتیک زنان : رادیوتراپی نقش پالیاتیو دارد.

§   بدخیمی های هماتولوژیک:
·  در بدخیمی های هماتولوژیک مانند لوکمی، لنفوم هوچکین و غیر هوچکین و مالتیپل میلوما، در کنار شیمی درمانی می تواند نقش های متعددی از رادیوتراپی involved field در لنفوم تا نقش پالیاتیو در مالتیپل میلوم را داشته باشد و به بهبود نتایج درمانی کمک کند.


مرکز رادیوتراپی گاندی


مرکز رادیوتراپی گاندی با بهره گیری از پیشرفته ترین و مدرن ترین امکانات رادیوتراپی همچون شتاب دهنده خطی، سیستم طراحی درمان پیشرفته PCRT-2014 و سیستم مولدینگ و در آینده نزدیک، مولتی لیف کولیماتور، آماده ارائه به روز ترین خدمات رادیوتراپی IMRT و 3D Conformal به بیماران عزیز مبتلا به سرطان می باشد.
این مرکز با بهره مندی از تجارب و همکاری برجسته ترین اساتید رادیوتراپی – انکولوژی و هم چنین بهره گیری از کادر درمانی کار آزموده، ارائه دهنده پیچیده ترین و پیشرفته ترین تکنیک های به روز رادیوتراپی می باشد. لازم به ذکر است که این مرکز طرف قرارداد کلیه بیمه های درمانی اصلی و تکمیلی بوده و درمان بیماران عزیز طبق تعرفۀ مصوب وزارت بهداشت و درمان صورت می گیرد.

نشانی: خیابان گاندی جنوبی، روبروی آنتن سیمای پنج، نبش کوچه ترابنده، پلاک 130 ، طبقه 3 زیرزمین. بخش رادیوتراپی
تلفن: 88193795-021 ، 88207807-021
 

آخرین مقالات و مطالب
🔶محققان با بررسی فواید احتمالی زردچوبه، به حقایق جالبی دست یافتند. مصرف تنها یک قاشق چای خوری زردچوبه در غذا می تواند باعث تغییر بزرگی بر روی ژن هایی که با بروز سرطان، آلرژی و حتی افسردگی شود. اما جالب تر از آن این است که مصرف قرص یا...
ادامه مطلب...
در مجمع سالانه انجمن مطالعات سرطان امریکا که در فیلادلفیا برگزار شد، شواهدی ارائه شد که نشان می داداستفاده بیش از اندازه از مکمل های غذایی به خصوص مکمل های بتاکاروتن ، فولیک اسید و ویتامین E می تواند خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهد. استفاده بیش از حد از...
ادامه مطلب...

محل تبلیغات
اینجا محل تبلیغات داخلی و یا خارجی شرکت می باشد.
 


دکتر غلامرضا احتجاب دانش آموختۀ رشتۀ رادیوتراپی انکولوژی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و دارای دانشنامۀ تخصصی در این رشته می باشند.
ایشان از سال 1382 مشغول تحقیق و پژوهش در این رشته بوده و دارای مقالات تخصصی در زمینۀ نوروتوکسیسیته داروهای شیمی درمانی، اثر Her2 status در متاستاز های مغزی سرطان پستان و مقالات دیگر در زمینۀ داروی Herceptin و بیماری لنفوم می باشد. ایشان در حال حاضر در زمینۀ شیمی درمانی و پرتودرمانی سرطان های توپر همچون سرطان های پستان، دستگاه گوارش، پروستات و مثانه و ریه مشغول فعالیت هستند.

نشانی مطب: تهران - خیابان فاطمی غربی - بعد از چهار راه کارگر - نبش سیندخت شمالی - پلاک 13 - طبقه 3 - واحد 7
تلفن تماس: 8-66569587-021


Telegram Channel: @drehtejab

نشانی مرکز رادیوتراپی گاندی: خیابان گاندی جنوبی، روبروی آنتن سیمای پنج، نبش کوچه ترابنده، پلاک 130 ، طبقه 3 زیرزمین. بخش رادیوتراپی
تلفن: 88193795-021 ، 88207807-021
نمایش سایت در زبان های دیگر: العربية