وب سایت رسمی
دکتر غلامرضا احتجاب
دانش آموختۀ رشتۀ رادیوتراپی انکولوژی
 

آدرس مطب: تهران - خیابان فاطمی غربی - بعد از چهار راه کارگر - نبش سیندخت شمالی - پلاک 13 - طبقه 3 - واحد 7
ملاقات: روزهای شنبه، دوشنبه و چهار شنبه از ساعت 16 الی 20 با تعیین وقت قبلی
تلفن: 66569587-21-98+

 

15 علامت سرطانی که مردان نادیده می گیرند


متخصصان می گویند که اگر افراد از علائم سرطانی آگاه باشند و آنها را به محض بروز به پزشک نشان دهند ، برایشان فایدۀ زیادی دارند، تا اینکه مدت ها از زمان ایجاد آن بگذرد. ولی وقتی به تنظیم برنامۀ زمانی برای ملاقات با پزشک می رسد، مردان بسیار بدنام هستند. در واقع ، بعضی از مردان فقط به خاطر مادر یا همسرشان به پزشک مراجعه می کنند.
رئیس انجمن سرطان امریکا ، دکتر لئونارد لیکتِنفِلد می گوید بیشتر مردان نیاز دارند تا توسط همسرشان مجبور  شوند تا غربالگری های سرطان را انجام دهند. مراقبت های پیشگیرانۀ می تواند سرطان و سایر بیماری ها را در مراحل اول کشف کند.  وقتی سرطان در مراحل اول کشف می شود گزینه های بیشتری برای درمان آن وجود دارد، که در این حالت شانس بیشتری برای علاج بیماری وجود دارد.
بعضی از علائم سرطان در مردان اختصاصی است. این علائم نقاط خاصی از بدن را در بر می گیرند و می توانند مستقیماً به امکان وجود سرطان اشاره کنند. سایر علائم مبهم هستند، به عنوان مثال ، درد می تواند در بسیاری از نقاط بدن به وجود بیاید و می تواند علامتی از سرطان باشد یا نباشد. ولی بدون مراجعه به پزشک نمی توان احتمال سرطان را رد کرد.

1.  توده در پستان

بیشتر مردان ، هرگز احتمال ابتلا به سرطان پستان را در نظر نمی گیرند. هر چند این سرطان در مردان شایع نیست اما امکان دارد ایجاد شود. دکتر لیکتنفلد می گوید هر تودۀ جدیدی در ناحیۀ پستان و سینۀ یک مرد باید توسط یک پزشک بررسی شود.
علاوه بر این، انجمن سرطان آمریکا چند نشانه نگران کننده دیگر مربوط به پستان را معرفی کرده است که مردان و زنان باید به آنها توجه داشته باشند. این علائم عبارتند از:
• چروک و یا گودی پوست  (پوست پستان)
 • جمع شدن نوک پستان
•  قرمزی و پوسته پوسته شدن نوک یا پوست پستان
•  ترشحات نوک پستان
پزشک از کسی که به او مراجعه می کند شرح حال دقیقی می گیرد و معاینات کاملی انجام می دهد. بعد از آن بر اساس یافته ها، ممکن است انجام ماموگرافی ، بیوپسی (نمونه برداری) یا سایر آزمایش ها را تجویز کند.

2.  درد

اغلب افراد با افزایش سنشان، از افزایش درد و ناراحتی شکایت دارند. ولی درد ، هر چقدر هم که مبهم باشد، می تواند یک علامت زودرس در بعضی از سرطان ها باشد. هرچند بیشتر دردها و ناراحتی ها به خاطر سرطان نیستند.
بنا بر گفتۀ جامعۀ سرطان امریکا، اگر فردی مدت طولانی دارای ناراحتی و درد خاصی بود باید حتماً به پزشک مراجعه کند. پزشک از فرد شرح حال دقیقی همراه با جزییات می گیرد و بعد از آن تصمیم می گیرد که آیا نیازی به آزمایش های بعدی می باشد یا خیر. اگر درد ناشی از سرطان نباشد، پزشک در مطب خود می تواند علت درد را بیابد و درمان های مناسب را تجویز کند.

3.  تغییر در بیضه ها

سرطان بیضه معمولاً در مردان در سنین 20 تا 39 ساله رخ می دهد. انجمن سرطان آمریکا توصیه می کند که مردان به عنوان بخشی از یک معاینه معمول مربوط به سرطان یک معاینه بیضه توسط یک پزشکداشته باشند. برخی از پزشکان نیز می گویند که فرد ماهانه خود را معاینه کند.
دکتر اوان وای.یو، استادیار پزشکی در دانشگاه واشنگتن و عضو معاون مرکز تحقیقات سرطان فرد هاچینسون در سیاتل است. یو می گوید که آگاه بودن از علائم ناراحتی های بیضه در معاینه های ماهانه بسیار مهم است. یو می گوید هر تغییری در اندازه بیضه ها، مانند رشد و یا انقباض آنها ، نگران کننده است.
علاوه بر این، هر گونه تورم، توده و یا احساس سنگینی در کیسه بیضه ها را نمی توان نادیده گرفت. برخی از سرطانهای بیضه بسیار سریع رخ می دهند. بنابراین تشخیص زودهنگام بسیار مهم وحیاتی است. دکتر یو می گوید اگر کسی یک توده سخت را در بیضه خود احساس کرد سریعاً به پزشک مراجعه کند.
پزشک باید یک معاینه بیضه و یک ارزیابی کلی از سلامت فرد انجام دهد.  اگر مشکوک به سرطان باشد، ممکن است دستور به انجام آزمایش خون داده شود. همچنین ممکن است فرد به یک  سونوگرافی از کیسه بیضه خود احتیاج پیدا کند، و پزشک ممکن است تصمیم به انجام یک بیوپسی بگیرد . در بیوپسی ممکن است نیاز به برداشتن کل بیضه باشد.

4.  تغییر در گره های لنفاوی

دکتر هانا لیندن می گوید ، تورم در غدد لنفاوی زیر بغل یا گردن - یا هر جای دیگر- می تواند دلیلی برای نگرانی باشد. هانا لیندن انکولوژیست و دانشیار دانشگاه علوم پزشکی دانشکده پزشکی واشنگتن است.  او می گوید اگر گره لنفاوی به تدریج بزرگتر می شود، و بیشتر از یک ماه طول بکشد، باید به پزشک مراجعه کرد.
پزشک بررسی های لازم را انجام می دهد و علت بزرگ شدن گره های لنفاوی، مانند عفونت را مشخص می کند. اگر بزرگ شدن گره های لنفاوی به خاطر عفونت نباشد، معمولاً پزشک توصیه می کند تا یک بیوپسی انجام شود.

5.  تب

تب داشتن بدون دلیل می تواند وجود سرطان را اطلاع دهد. هر چند تب به عنوان علامتی از ذات الریه یا بیماری دیگری یا عفونتی که نیاز به درمان دارد باشد. بیشتر سرطان ها باعث افزایش دمای بعضی از نقاط بدن می شوند. معمولاً زمانی که سرطان از محل اولیۀ خود حرکت کرده است و به سایر نقاط بدن گسترش پیدا کرده است، تب ایجاد می شود. همچنین تب می تواند در نتیجۀ سرطان های خون مانند لنفوما یا لوکمی ایجاد شود.
بهتر است افزایش بی دلیل دمای بدن را نادیده نگرفت، باید به پزشک مراجعه کرد تا دلیل آن مشخص و درمانی مناسب دریافت شود.
 
6.  کاهش بی دلیل وزن

کاهش بی دلیل وزن می تواند نگران کننده باشد، بیشتر افراد نمی توانند به راحتی وزن خود را کاهش دهند و وقتی فردی بیش از 10% از وزنش در مدتی 6-3 ماهه کاهش می یابد، بهتر است به پزشک مراجعه کند.
پزشک فرد را معاینه می کند، از او دربارۀ رژیم و فعالیتش و وجود علائم دیگر سؤال می کند. بر اساس آن اطلاعات و یافته ها پزشک تصمیم می گیرد که آیا به آزمایش های بیشتری نیاز است یا خیر.

7.  درد های آزاردهندۀ شکمی و افسردگی

هر کسی که در ناحیۀ شکم خود احساس درد داشت و در عین حال احساس افسردگی هم می کرد باید مورد معاینه قرار بگیرد. متخصصان سرطان پانکراس و افسردگی را مرتبط به یکدیگر می دانند. سایر علائم سرطان پانکراس عبارتند از زردی (یرقان) ، تغییر رنگ مدفوع –معمولاً خاکستری- و تیره شدن ادرار .
پزشک فرد را به دقت معاینه می کند و شرح حال دقیقی از وضعیت او می گیرد. گاهی ممکن است دستور به انجام بعضی آزمایش ها مانند سونوگرافی، سی تی اسکن یا هر دو همراه با آزمایش خون بدهد.

8.  خستگی

خستگی علامت مبهم دیگری است که می تواند نشان دهندۀ وجود سرطان باشد. البته عوامل و بیماری های دیگری هم می تواند منجر به خستگی شوند. خستگی مانند تب، معمولاً بعد از گسترش سرطان ایجاد شود. ولی بنا به نظر جامعۀ سرطان امریکا، خستگی می تواند علامت زودرس بعضی از سرطان ها مانند لوکمی، سرطان کولون یا معده باشد.
اگر کسی همیشه احساس خستگی شدیدی می کند که با استراحت بهتر نمی شود، بهتر است که به پزشک مراجعه کند. پزشک خستگی را همراه با سایر علامت ها ارزیابی می کند و علت آن و درمان مناسب را تعیین می کند.

9.  سرفه های مکرر

سرفه ها معمولاً همراه با سرماخوردگی، آنفولانزا و آلرژی ایجاد می شوند. عوارض داروها هم می توانند منجر به سرفه شود. ولی سرفه های طولانی مدت – حدود سه تا چهار هفته – یا تغییری در سرفه ها نباید نادیده گرفته شود. در صورت بروز این تغییرها باید به پزشک مراجعه کرد. آنها می توانند علامت سرطان باشند، حتی می تواند مشکلات دیگری مانند برونشیت مزمن یا ریفلاکس اسید را نشان دهند.
پزشک یک شرح حال دقیق از بیمار می گیرد، گلوی او را معاینه می کند، به صدای ریه او گوش می دهد، عملکرد آنها را با تست اسپیرومتری می سنجد و اگر فرد سیگاری است برای او گرفتن یک عکس رادیولوژی هم تجویز می شود.  وقتی دلیل سرفه مشخص شد، پزشک برنامۀ درمانی مناسب را برای فرد تعیین می کند.

10.  اختلال بلع

بعضی از مردان گاهی دچار ناراحتی در بلع می شوند ولی به آن اهمیت نمی دهند. این افراد گاهی درگذر زمان رژیم غذایی خود را تغییر می دهند و بیشتر سوپ میل می کنند. ولی اختلال و سختی در بلع می تواند یک علامت سرطان لولۀ گوارشی مانند مری باشد.
اگر کسی دچار ناراحتی در بلع شد باید حتماً به پزشک خود اطلاع دهد. پزشک یک شرح حال دقیق از بیمار می گیرد و گاهی برای او یک عکس قفسۀ سینه و بلع باریوم هم تجویز می کند. همچنین گاهی پزشک، فرد را به یک متخصص ارجاع می دهد تا برای بررسی مری و قسمت فوقانی لولۀ گوارشی، آندوسکوپی انجام دهد.

11. تغییر پوست

هرکسی نه تنها باید نسبت به تغییرات در خال ها – یک علامت شناخته شده در سرطان پوست- هوشیار باشد، بلکه باید نسبت به تغییرات در رنگدانه های پوست خود هم گوش به زنگ باشد.
در صورت مشاهده خونریزی های ناگهانی از سطح پوست یا پوسته پوسته شدن بیش از حد آن هم باید به پزشک مراجعه کرد. نمی توان با قطعیت گفت که چه مدتی باید این تغییرات ادامه داشته باشد تا به پزشک مراجعه کرد ولی بیشتر متخصصان می گویند نباید از چند هفته بیشتر طول بکشد.
برای آن که مشخص شود چه عواملی باعث این تغییرات شده است پزشک یک شرح حال دقیق می گیرد و بیمار را به دقت معاینه می کند. هم چنین گاهی پزشک برای رد کردن احتمال سرطان دستور به انجام بیوپسی (نمونه برداری) می کند.

12.  وجود خون در جایی که نباید باشد

هر زمان که قسمتی از خون مشاهده شود که قبلاً وجود نداشته است. اگر کسی سرفه های خونی می کند، بزاق خون آلود دارد، در ادرار یا مدفوع خود، خون مشاهده می کند باید به پزشک مراجعه کند.
پزشکان می گویند خیلی کار اشتباهی است که خیلی افراد، خون در مدفوع را ناشی از هموروئید (بواسیر) می پندارند، این خون ممکن است ناشی از سرطان کولون باشد.
پزشک از بیمار در مورد علائمش می پرسد. شاید به او تجویز کند تا کولونوسکوپی انجام دهد. کولونوسکوپی تستی است که در آن به کمک یک لولۀ باریک، منعطف و بلند که در انتهای آن یک دوربین قرار دارد، درون روده به خوبی بررسی می شود. هدف از کولونوسکوپی، تشخیص هرگونه علامت سرطانی یا پیش سرطانی، یا دلایل دیگر خونریزی می باشد.

13. تغییرات در دهان

اگر کسی دخانیات مصرف می کند (یا تنباکو می جود) باید خیلی نسبت به بروز لکه های سفید در دهان یا روی زبان هوشیار باشد. این تغییرات ممکن است نشان دهندۀ لوکوپلاکی- قسمتی پیش سرطانی که می تواند با تحریک مداوم ایجاد شود- باشد. این وضعیت می تواند منجر به سرطان دهان شود.
فرد باید پزشک یا دندانپزشک خود را از این تغییرات مطلع کند. دندان پزشک یا پزشک یک شرح حال دقیق از او می گیرند، تغییرات را بررسی می کنند و تصمیم می گیرند که چه آزمایش های دیگری مورد نیاز است.

14. مشکلات ادراری

افزایش سن در مردان باعث افزایش مشکلات ادراری می شود. این مشکلات عبارتند از:
·  نیاز بیشتر به ادرار کردن، خصوصاً در شب
·  احساس نیاز شدید به تخلیۀ ادرار
·  احساس این که ادرار کامل تخلیه نشده است
·  عدم توانایی در شروع به ادرار کردن
·  نشت ادرار هنگام سرفه یا خنده
·  تضعیف جریان ادرار
دکتر یو می گوید: " هر مردی با افزایش سن دچار این مشکلات می شود، ولی هر وقت هر کس دچار این علائم شد باید به پزشک مراجعه کند."
پزشک فرد را یک معاینۀ انگشتی می کند، که به او کمک می کند تا متوجه شود آیا غدۀ پروستات بزرگ شده است یا دارای گره هایی می باشد. معمولاً در مردان مسن، غدۀ پروستات بزرگ می شود، که معمولاً در اثر یک وضعیت غیر سرطانی به نام هایپرپلازی خوش خیم پروستات (BPH) ایجاد می شود.
 پزشک ممکن است توصیه کند تا فرد برای بررسی سطح آنتی ژن اختصاصی پروستات یا  PSA آزمایش خون دهد.  PSA یک پروتئین تولید شده توسط غده پروستات است و تست آن برای کمک به تعیین امکان ابتلا به سرطان پروستات استفاده می شود.
اگر پزشک متوجۀ چیزی غیر عادی در پروستات شود یا میزان PSA بیشتر از حد نرمال آن باشد، شاید فرد را به یک اورولوژیست ارجاع دهد یا دستور به انجام بیوپسی دهد. گاهی حتی با وجود میزان نرمال سطح PSA در خون ممکن است سرطان پروستات وجود داشته باشد.

15. سوء هاضمه

بسیاری از مردان با افزایش سن وقتی سوءهاضمۀ بدی می گیرند گمان می کنند دچار حملۀ قلبی شده اند. ولی سوء هاضمه های مداوم می تواند نشان دهندۀ سرطان مری، حلق و حنجره یا معده باشد. در صورت تداوم یا شدید تر شدن سوء هاضمه باید پزشک را از این وضعیت مطلع کرد.
پزشک یک شرح حال دقیق از وضعیت بیمار می گیرد و در مورد سوء هاضمه از او سؤال هایی می کند. پزشک، بر اساس شرح حال و پاسخ های بیمار، تصمیم می گیرد که چه آزمایش هایی نیاز است تا انجام شود. 

 

آخرین مقالات و مطالب
🔶محققان با بررسی فواید احتمالی زردچوبه، به حقایق جالبی دست یافتند. مصرف تنها یک قاشق چای خوری زردچوبه در غذا می تواند باعث تغییر بزرگی بر روی ژن هایی که با بروز سرطان، آلرژی و حتی افسردگی شود. اما جالب تر از آن این است که مصرف قرص یا...
ادامه مطلب...
در مجمع سالانه انجمن مطالعات سرطان امریکا که در فیلادلفیا برگزار شد، شواهدی ارائه شد که نشان می داداستفاده بیش از اندازه از مکمل های غذایی به خصوص مکمل های بتاکاروتن ، فولیک اسید و ویتامین E می تواند خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهد. استفاده بیش از حد از...
ادامه مطلب...

محل تبلیغات
اینجا محل تبلیغات داخلی و یا خارجی شرکت می باشد.
 


دکتر غلامرضا احتجاب دانش آموختۀ رشتۀ رادیوتراپی انکولوژی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و دارای دانشنامۀ تخصصی در این رشته می باشند.
ایشان از سال 1382 مشغول تحقیق و پژوهش در این رشته بوده و دارای مقالات تخصصی در زمینۀ نوروتوکسیسیته داروهای شیمی درمانی، اثر Her2 status در متاستاز های مغزی سرطان پستان و مقالات دیگر در زمینۀ داروی Herceptin و بیماری لنفوم می باشد. ایشان در حال حاضر در زمینۀ شیمی درمانی و پرتودرمانی سرطان های توپر همچون سرطان های پستان، دستگاه گوارش، پروستات و مثانه و ریه مشغول فعالیت هستند.

نشانی مطب: تهران - خیابان فاطمی غربی - بعد از چهار راه کارگر - نبش سیندخت شمالی - پلاک 13 - طبقه 3 - واحد 7
تلفن تماس: 8-66569587-021


Telegram Channel: @drehtejab

نشانی مرکز رادیوتراپی گاندی: خیابان گاندی جنوبی، روبروی آنتن سیمای پنج، نبش کوچه ترابنده، پلاک 130 ، طبقه 3 زیرزمین. بخش رادیوتراپی
تلفن: 88193795-021 ، 88207807-021
نمایش سایت در زبان های دیگر: العربية