وب سایت رسمی
دکتر غلامرضا احتجاب
دانش آموختۀ رشتۀ رادیوتراپی انکولوژی
 

آدرس مطب: تهران - خیابان فاطمی غربی - بعد از چهار راه کارگر - نبش سیندخت شمالی - پلاک 13 - طبقه 3 - واحد 7
ملاقات: روزهای شنبه، دوشنبه و چهار شنبه از ساعت 16 الی 20 با تعیین وقت قبلی
تلفن: 66569587-21-98+

 

پاپ اسمیر

آخرین بروز رسانی در تاریخ : 92/03/03

پاپ اسمیر چیست؟


پاپ اسمیر ( به آن تست پاپ هم می گویند) تستی است که پزشکان برای بررسی سرویکس (دهانه رحم) انجام می دهند. سرویکس قسمتی از بدن خانم ها است که رحم و واژن را به هم وصل می کند، سرویکس در پایین ترین قسمت رحم است.
 برای انجام پاپ اسمیر، پزشک یا پرستار با استفاده از وسیله ای به نام اسپکولوم  دیواره های واژن را  از یکدیگر باز می کند، سپس از وسیله ای کوچک برای جمع آوری نمونه سلول از سرویکس استفاده می کند. پزشک دیگری ( پاتولوژیست )  آن را برای وجود سلول های غیر عادی زیر میکروسکوپ بررسی می کند.
نباید گمان کنید هرگاه پزشک  از اسپکولوم  استفاده کرد، یک پاپ اسمیر انجام شده است، اسپکولوم به دلایل دیگر هم استفاده می شود، باید از پزشک در این مورد سؤال کرد.
تست های پاپ اسمیر می توانند سلول های پیش سرطانی یا سرطانی را کشف کنند ( سلول های پیش سرطانی سلول هایی هستند که ممکن است به سرطان تبدیل شوند.)
با این آزمایش می تواند سرطان را در مراحل اولیه درمان یا حتی معالجه کرد.

چه زمانی یک خانم باید آزمایش پاپ اسمیر را شروع کند؟

 بیشتر خانم ها باید از وقتی 21 ساله می شوند این تست را انجام دهند، وقتی به 30 سالگی رسیدند ممکن است پزشک یک آزمایش دیگر به نام آزمایش(HPV) را برای بررسی وجود سرطان در سرویکس تجویز کند.

چه کاری را باید جهت آمادگی برای تست پاپ اسمیر انجام داد؟

 از 2 روز قبل از تست نباید رابطه جنسی داشت و نباید واژن را در معرض موادی قرار داد( مانند لوبریکانت، اسپرم کش ها یا انواع کرم و ...).
اگر بیماری در روز تست، پریود باشد مشکلی وجود ندارد، این کار می تواند حین پریود هم انجام شود، ولی اگر خونریزی بیمار زیاد باشد، بهتر است با پزشک یا پرستار در مورد نیاز به تغییر برنامه صحبت کند.

  هر چند وقت یکبار یک خانم باید تست پاپ اسمیر انجام دهد؟

این موضوع به سن فرد و این که نتایج تست های پاپ اسمیر گذشته چه بوده است، بستگی دارد.
·  خانم ها بین 29-21 سال باید هر 2-1 سال پاپ اسمیر انجام دهند.
خانم هایی که در 3 تست آخر متوالی ، آزمایش نرمالی داشته اند می توانند بعد از 30 سالگی هر 3-2 سال یکبار این تست را انجام دهند.
·  اگر تست HPV خانم های 30 ساله و بالاتر نرمال باشد می توانند هر سه سال پاپ اسمیر انجام دهند.
·  خانم های بالای 65 سال می توانند در صورت داشتن تمام شرایط زیر، انجام پاپ اسمیر را قطع کنند:
o  تا 65 سالگی تست پاپ اسمیر را مرتباً انجام داده اند.
o  سه تست نرمال پاپ اسمیر داشته اند(پشت سر هم )
o  هیچ تست پاپ اسمیر غیر عادی در طول 15 سال گذشته نداشته اند.
بعضی از خانم ها، همانند کسانی که بیشتر از یک شریک جنسی دارند، باید قبل از 65 سالگی پاپ اسمیر های بیشتری انجام دهند.

آیا بعد از انجام هیسترکتومی( برداشتن رحم) باز هم به پاپ اسمیر نیاز است؟

اگر بیمار تحت جراحی به نام هیسترکتومی (برداشتن رحم) قرار گرفته است باید از پزشک در مورد لزوم انجام پاپ اسمیر سوال کند، گروهی از خانم ها بعد از جراحی به آن نیاز ندارند در حالیکه گروه دیگر باید آن را انجام دهند.

اگر کسی واکسن HPV زده باشد، آیا باز هم باید تست پاپ اسمیر را انجام دهد؟

 بله، حتی اگر خانمی برای HPV واکسینه شده باشد باز هم باید پاپ اسمیر انجام دهد.
HPV مخفف کلمه ویروس پاپیلومای انسانی است (Human Papillomarirus virus ) این ویروس تقریباً باعث تمام انواع سرطان سرویکس می شود. واکسینه شدن در برابر HPV شانس ابتلا فرد را پایین می آورد ولی کاملاً از فرد محافظت نمی کند به همین دلیل باید پاپ اسمیر را انجام دهد.

چه می شود اگر نتیجه پاپ اسمیر غیر نرمال باشد؟

 نکته اول، باید دانست که نتایج غیر نرمال پاپ اسمیر رایج است. آنها فقط تست های اولیه هستند و بیشتر خانم هایی که با نتیجه غیر عادی مواجه می شوند،دچار سرطان نیستند. اگر نتایج تست را اعلام کنند که سلول ها ظاهری غیر عادی دارند، پزشک  آزمایش دیگری را برای اطمینان از اینکه شرایط و وضعیت چگونه است، تجویز می کند.
 بسته به نتیجه پاپ اسمیر پزشک  ممکن است توصیه کند تا روی نمونه ای که برای پاپ اسمیر برداشته، تست HPV انجام شود.در تست HPV، وجود عفونت با نوعی از ویروس HPV که باعث سرطان می شود، بررسی می گردد. اگر کسی دارای این نوع ویروس HPV نباشد، احتمالاً مبتلا به سرطان نیست.
هم چنین پزشک ممکن است توصیه کند تا فرد یک پاپ اسمیر دیگر یا تست دیگری به نام کولپوسکوپی (Colposcopy) انجام دهد که در پایین توضیح داده می شود :
·  یک پاپ اسمیر دیگر بعد از 6 و 12 ماه: گاهی پاپ اسمیر سلول های سرویکس را نرمال یا غیر نرمال نشان می دهند. وقفه ای چند ماهه و انجام یک پاپ اسمیر دیگر باعث می شود متوجه شوند آیا سلول ها به وضعیت نرمال خود برگشته اند یا خیر.
·  کولپوسکوپی: برای این تست، پزشک با استفاده از وسیله ای مشابه میکروسکوپ داخل سرویکس را نگاه می کنند این کار به پزشک  اجازه می دهد تا سرویکس را با جزیئات خوبی مشاهده کند.  شاید هنگام این تست پزشک  نمونه های کوچکی از بافت سرویکس بر دارند به این کار بیوپسی گفته می شود. بافت هایی که طی نمونه برداری، گرفته شده است به آزمایشگاه فرستاده می شوند تا به خوبی بررسی شوند. اگر در آزمایش مشخص شود که فرد دچار سرطان یا پیش سرطان سرویکس است ، درمان های موثر زیادی وجود دارد. اگر وضعیت و شرایط فرد زود تشخیص داده شود، شانس زیادی برای علاج وجود دارد.
 

 

آخرین مقالات و مطالب
🔶محققان با بررسی فواید احتمالی زردچوبه، به حقایق جالبی دست یافتند. مصرف تنها یک قاشق چای خوری زردچوبه در غذا می تواند باعث تغییر بزرگی بر روی ژن هایی که با بروز سرطان، آلرژی و حتی افسردگی شود. اما جالب تر از آن این است که مصرف قرص یا...
ادامه مطلب...
در مجمع سالانه انجمن مطالعات سرطان امریکا که در فیلادلفیا برگزار شد، شواهدی ارائه شد که نشان می داداستفاده بیش از اندازه از مکمل های غذایی به خصوص مکمل های بتاکاروتن ، فولیک اسید و ویتامین E می تواند خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهد. استفاده بیش از حد از...
ادامه مطلب...

محل تبلیغات
اینجا محل تبلیغات داخلی و یا خارجی شرکت می باشد.
 


دکتر غلامرضا احتجاب دانش آموختۀ رشتۀ رادیوتراپی انکولوژی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و دارای دانشنامۀ تخصصی در این رشته می باشند.
ایشان از سال 1382 مشغول تحقیق و پژوهش در این رشته بوده و دارای مقالات تخصصی در زمینۀ نوروتوکسیسیته داروهای شیمی درمانی، اثر Her2 status در متاستاز های مغزی سرطان پستان و مقالات دیگر در زمینۀ داروی Herceptin و بیماری لنفوم می باشد. ایشان در حال حاضر در زمینۀ شیمی درمانی و پرتودرمانی سرطان های توپر همچون سرطان های پستان، دستگاه گوارش، پروستات و مثانه و ریه مشغول فعالیت هستند.

نشانی مطب: تهران - خیابان فاطمی غربی - بعد از چهار راه کارگر - نبش سیندخت شمالی - پلاک 13 - طبقه 3 - واحد 7
تلفن تماس: 8-66569587-021


Telegram Channel: @drehtejab

نشانی مرکز رادیوتراپی گاندی: خیابان گاندی جنوبی، روبروی آنتن سیمای پنج، نبش کوچه ترابنده، پلاک 130 ، طبقه 3 زیرزمین. بخش رادیوتراپی
تلفن: 88193795-021 ، 88207807-021
نمایش سایت در زبان های دیگر: العربية