وب سایت رسمی
دکتر غلامرضا احتجاب
دانش آموختۀ رشتۀ رادیوتراپی انکولوژی
 

آدرس مطب: تهران - خیابان فاطمی غربی - بعد از چهار راه کارگر - نبش سیندخت شمالی - پلاک 13 - طبقه 3 - واحد 7
ملاقات: روزهای شنبه، دوشنبه و چهار شنبه از ساعت 16 الی 20 با تعیین وقت قبلی
تلفن: 66569587-21-98+

 

باور هایی در مورد سرطان ، واقعی یا خرافات؟!


·  ابتلا به سرطان به دلیل ابتلای یکی از بستگان به سرطان بوده است.

غلط : در امریکا از هر 20 مورد ، یک مورد از موارد ابتلا ، مرتبط با ژن و ارثی می باشد.

·  مصرف زیاد نوشیدنی های الکلی می تواند خطر سرطان را افزایش دهد.

 صحیح : نوشیدن الکل می تواند احتمال ابتلا به سرطان های دهان ، کبد، کولون، پستان و سایر سرطان ها را افزایش دهد. مهم نیست که نوع این نوشیدنی چیست، میزان نوشیدن و درصد الکل آن مهم است؛ هر چه بیشتر الکل نوشیده شود احتمال سرطان بالاتر می رود. پس هر چه کمتر، بهتر.

·  شیرین کننده های مصنوعی ریسک ابتلا به سرطان را زیاد می کند.

 غلط : هیچ شاهد و مدرک قطعی دال بر این که شیرین کننده های مصنوعی می توانند باعث بروز سرطان شود، وجود ندارد. هنوز مطالعه ای نتوانسته است ارتباطی بین آسپارتان، ساخارین و سرطان برقرار کند. در مورد شیرین کننده های مصنوعی جدید تر مثل سوربیتول هم این موضوع صادق است و بی ضرر هستند.

·  ضد عرق ها باعث سرطان پستان می شوند.

 غلط : استفاده از ضد عرق ها و دئودورانت ها بی ضرر است. هیچ تحقیقی نتوانسته است ارتباط بین ضد عرق و سرطان پستان را ثابت کند.

·  سوسیس و کالباس و گوشت های فرآوری شده با سرطان کولون در ارتباطند.

 صحیح : افرادی که مقدار زیادی گوشت فرآوری شده  مثل هات داگ و سایر انواع سوسیس و کالباس مصرف می کنند در خطر بیشتری برای ابتلا به سرطان کولون هستند. دلیل آن هنوز کاملاً مشخص نیست اما به نظر می رسد عامل اصلی نیتریت موجود در آن باشد؛ این ها افزودنی هایی هستند که به غذا اضافه می شوند تا از رشد باکتری و جلوگیری و رنگ غذا را حفظ کنند.
 مصرف زیاد گوشت قرمز هم می تواند باعث سرطان کولون شود پس بهتر است آن را محدود کرد و از منابع پروتئینی دیگری هم مانند مرغ ، ماهی یا حبوبات استفاده کرد.

·  طب سوزنی می تواند حالت تهوع را در افرادی که در نتیجه درمان سرطان به این عارضه دچار شوند را کاهش یا بهبود دهد.

 صحیح : طب سوزنی می تواند تهوع و استفراغ ناشی از شیمی درمانی بهبود بخشد. همچنین به بهتر شدن علائم خشکی دهان ناشی از رادیوتراپی کمک کند. ولی باید قبل از انجام طب سوزنی با پزشک معالج مشورت کرد.

·  در بیشتر سرطان ها، بیوپسی می تواند باعث گسترش سرطان شود.

 غلط : در حین بیوپسی، پزشک نمونه کوچکی از بافت مورد را به منظور آزمایش برمی دارد. در اکثر موارد ، احتمال گسترش سرطان به دلیل بیوپسی بسیار غیر محتمل است.

·  ورزش می تواند خطر ابتلا به سرطان را کم کند.

 صحیح : ورزش به همراه تغذیه مناسب و کنترل وزن می تواند ریسک ابتلا به بعضی سرطان ها از جمله سرطان پستان و کولون را بسیار پایین بیاورد.با این حال نباید غربالگری سرطان فراموش شود.

 

آخرین مقالات و مطالب
🔶محققان با بررسی فواید احتمالی زردچوبه، به حقایق جالبی دست یافتند. مصرف تنها یک قاشق چای خوری زردچوبه در غذا می تواند باعث تغییر بزرگی بر روی ژن هایی که با بروز سرطان، آلرژی و حتی افسردگی شود. اما جالب تر از آن این است که مصرف قرص یا...
ادامه مطلب...
در مجمع سالانه انجمن مطالعات سرطان امریکا که در فیلادلفیا برگزار شد، شواهدی ارائه شد که نشان می داداستفاده بیش از اندازه از مکمل های غذایی به خصوص مکمل های بتاکاروتن ، فولیک اسید و ویتامین E می تواند خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهد. استفاده بیش از حد از...
ادامه مطلب...

محل تبلیغات
اینجا محل تبلیغات داخلی و یا خارجی شرکت می باشد.
 


دکتر غلامرضا احتجاب دانش آموختۀ رشتۀ رادیوتراپی انکولوژی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و دارای دانشنامۀ تخصصی در این رشته می باشند.
ایشان از سال 1382 مشغول تحقیق و پژوهش در این رشته بوده و دارای مقالات تخصصی در زمینۀ نوروتوکسیسیته داروهای شیمی درمانی، اثر Her2 status در متاستاز های مغزی سرطان پستان و مقالات دیگر در زمینۀ داروی Herceptin و بیماری لنفوم می باشد. ایشان در حال حاضر در زمینۀ شیمی درمانی و پرتودرمانی سرطان های توپر همچون سرطان های پستان، دستگاه گوارش، پروستات و مثانه و ریه مشغول فعالیت هستند.

نشانی مطب: تهران - خیابان فاطمی غربی - بعد از چهار راه کارگر - نبش سیندخت شمالی - پلاک 13 - طبقه 3 - واحد 7
تلفن تماس: 8-66569587-021


Telegram Channel: @drehtejab

نشانی مرکز رادیوتراپی گاندی: خیابان گاندی جنوبی، روبروی آنتن سیمای پنج، نبش کوچه ترابنده، پلاک 130 ، طبقه 3 زیرزمین. بخش رادیوتراپی
تلفن: 88193795-021 ، 88207807-021
نمایش سایت در زبان های دیگر: العربية