وب سایت رسمی
دکتر غلامرضا احتجاب
دانش آموختۀ رشتۀ رادیوتراپی انکولوژی
 

آدرس مطب: تهران - خیابان فاطمی غربی - بعد از چهار راه کارگر - نبش سیندخت شمالی - پلاک 13 - طبقه 3 - واحد 7
ملاقات: روزهای شنبه، دوشنبه و چهار شنبه از ساعت 16 الی 20 با تعیین وقت قبلی
تلفن: 66569587-21-98+

 

حفظ باروری در خانم های مبتلا به مراحل اولیۀ سرطان سرویکس

آخرین بروز رسانی در تاریخ : 92/03/03
  
مقدمه:

سالانه بیشتر از 11000 خانم در آمریکا به سرطان سرویکس مبتلا می شوند. سرطان سرویکس ، بیماری قابل درمانی است و اگر در مراحل اولیه یا پیش سرطانی تشخیص داده شده و درمان شود قابل علاج است.
بیشتر خانم هایی که به سرطان سرویکس مبتلا می شوند در سنین باروری هستند. پزشک متخصص زنان و زایمان و باروری به همراه انکولوژیست متخصص زنان( سرطان شناس) راهنمایی هایی در جهت حفظ باروری ارائه می دهند.

انتخاب درمان سرطان سرویکس با حفظ باروری:

خانم مبتلا به سرطان سرویکسی که می خواهد باروری اش را حفظ کند، ممکن است بین دو راهی انجام آنچه که برای زندگی خود بهتر است و آنچه که باعث حفظ باروری می شود قرار بگیرد. شرایط هر خانم متفاوت است و به همین دلیل هر تصمیم که گرفته می شود به صورت شخصی بسته به وضعیت بیمار است.

گزینه های درمانی سرطان سرویکس با حفظ باروری:

مراحل IB1,IA2, IA1 مراحل اولیه سرطان سرویکس می باشند. امکان و گزینه حفظ باروری فقط در خانم هایی با این مرحله از سرطان امکان پذیر است. عواملی مانند اندازه تومور، نوع سلول تومور، تهاجم به فضای لنفی- عروقی و متاستاز(درگیری) گره های لنفاوی، می توانند این درمان را تحت تاثیر قرار دهند.
گزینه های درمانی برای سرطان سرویکس در مراحل اولیه شامل بیوپسی(نمونه برداری) مخروطی، هیسترکتومی(برداشت رحم و سرویکس Hysterectomy) و رادیوتراپی(پرتو درمانی) و شیمی درمانی است.
بعد از هیسترکتومی و رادیوتراپی بارداری ممکن نیست. بعضی از خانم هایی که مبتلا به مراحل اولیه سرطان سرویکس هستند و سرطان گره های لنفاوی را درگیر نکرده است و تمایل دارند بعد از درمان باردار شوند، کاندید درمان های تهاجمی کمتری هستند.
درمان هایی که به یک خانم اجازه می دهد بعدها باردار شود عبارتند از:
·  کونیزاسیون(Conization) : بیوپسی بزرگی از سرویکس
·  رادیکال تراکِلِکتومی(Radical Trachelectomy): برداشت سرویکس و بافت های اطراف به همراه گره های لنفاوی لگن، بدون برداشتن رحم.

کونیزاسیون سرویکس: کونیزاسیون سرویکس، برداشتن یک قسمت مخروطی شکل از سرویکس، از جمله ناحیه سرطانی، به وسیله جراحی می باشد. این درمان فقط برای کسانی که در مراحل بسیار اولیه سرطان سرویکس ( مرحلهIA1 و IA2) هستند قابل قبول است.
معمولاً کونیزاسیون، در اتاق عمل و وقتی بیمار بیهوش است، انجام می شود. انجام کونیزاسیون از راه واژن است. بیشتر خانم ها همان روز می توانند به خانه برگردند.
بیشتر متخصصان توصیه می کنند تا خانم ها بعد از کونیزاسیون به مدت چند هفته، رابطه جنسی نداشته باشند، چیزی داخل واژن قرار ندهند، استخر نروند، برای استحمام از وان استفاده نکنند(می توانند دوش بگیرند). انجام این کارها می تواند مانع از بهبودی بیمار شود.
خونریزی(اگر شدید نباشد) قابل انتظار است. اگر خونریزی شدید شود( یک پد را در کمتر از یک ساعت کاملاً خیس کند) یا بیشتر از یک هفته ادامه پیدا کند، بیمار باید با پزشک  خود تماس بگیرد.
بعد از کونیزاسیون، پیگیری های بعدی توصیه می شود تا اطمینان حاصل شود که سرطان سرویکس وجود ندارد.

رادیکال تراکِلِکتومی:Radical Trachelectomy: رادیکال تراکلکتومی به معنای برداشتن سرویکس و پارامتر( بافت های پیوندی اطراف سرویکس و رحم) و گره های لنفاوی لگن می باشد. در رادیکال تراکلکتومی مقدار بیشتری از سرویکس در مقاسیه با کونیزاسیون آن برداشته می شود.
این کار در اتاق عمل و وقتی بیمار بیهوش است انجام می شود. تراکلکتومی را می توان بسته به نظر پزشک از طریق واژن، یا برشی در شکم انجام داد. واژن و کل یا قسمتی از سرویکس طی تراکلکتومی برداشته می شود. برداشته می شود. برداشته شدن کل یا قسمتی از سرویکی به اندازه و عمق تومور بستگی دارد. یک بخیه به صورت دائم در قسمت پایین رحم یا باقیمانده سرویکس زده می شود.
قبل از انجام تراکلکتومی، به منظور اطمینان از پخش نشدن سرطان، گره های لنفاوی لگن با جراحی برداشته می شوند(لنفادنکتومیLymphadenetomy).  اگر تراکلکتومی از طریق برشی در شکم انجام شده باشد، گره های لنفاوی هم از همان طریق برداشته می شوند که در این روش پزشک مستقیماً گره های لنفاوی را می بینند. ولی اگر تراکلکتومی به صورت واژینال انجام شده باشد، گره های لنفاوی با کمک وسیله ای به نام لاپاروسکوپ(Laparoscope) برداشته می شوند. هنگام جراحی، بعد از آن که گره ها برداشته شوند، زیر میکروسکوپ بررسی شوند تا پزشک مطمئن شود که در آنها سلول های سرطانی وجود ندارد. اگر در گره ای ، سلول سرطانی مشاهده شود، دیگر تراکلکتومی انجام نمی شود و درمان های تهاجمی بیشتری مانند رادیکال هیسترکتومی(برداشت رحم و سرویکس و قسمتی از واژن) یا شیمی رادیوتراپی(ترکیبی از شیمی درمانی و پرتودرمانی) توصیه می شود.
بیشتر متخصص های زنان توصیه می کنند تا بیمار بعد از تراکلکتومی به مدت 6-4 هفته رابطه جنسی نداشته باشد، چیزی وارد واژن خود نکند، استخر نرود برای استحمام از وان حمام استفاده نکند(دوش گرفتن مشکلی ندارد)، انجام این کارها می تواند روند بهبودی را به تاخیر بیندازد یا حتی ار آن جلوگیری کند. خونریزی به مدت حدود یک هفته قابل انتظار است ولی نباید شدید باشد. اگر خونریزی شدید شد(یک پد بهداشتی را در کمتر از یک ساعت خیس کرد) یا بیشتر از یک هفته ادامه پیدا کرد، فرد باید با پزشک خود تماس بگیرد.
بعد از تراکلکتومی، توصیه می شود تا بیمار آزمایش هایی انجام دهد و معاینه شود تا از نبود علامتی دال بر سرطان سرویکس اطمینان حاصل شود.

نیاز به درمان بیشتر :

معمولاً اگر در لبه بافتی که حین کونیزاسیون یا تراکلکتومی برداشته شده است، سلول های غیر عادی یا سرطانی دیده شود، به جراحی های بیشتری احتیاج می شود. کسی که کونیزاسیون انجام داده است ممکن است به کونیزاسیون دیگر، رادیکال تراکلکتومی و یا هیسترکتومی احتیاج پیدا کند. خانمی که رادیکال تراکلکتومی انجام داده است دیگر باید هیسترکتومی انجام دهد. اگر سلول های سرطانی در گره های لنفاوی وجود داشته باشند یا عوامل خطر ساز دیگری در بررسی نمونه گرفته شده پیدا شوند احتمالاً به کمورادیاسیون احتیاج می شود.

بارداری بعد از درمان سرطان سرویکس:

توصیه می شود تا بیمار حدود 6-12 ماه بعد از انجام کونیزاسیون و تراکلکتومی صبر کند تا بافت آن ناحیه بهبود یابد، بعد از آن برای بارداری تلاش کند. اگر بیماری برای بارداری هم صبر کند، ممکن است بعد از درمان سرطان سرویکس دچار عوارض زیاد حین بارداری و / یا نازایی شود.
نازایی: احتمال زیادی وجود دارد که به خاطر آن که سرویکس یا قسمت پایینی رحم، در اثر کونیزاسیون یا تراکلکتومی نازک یا زخم شده است، باردار شدن بسیار سخت باشد. این اتفاقات می توانند مانع از حرکت اسپرم به سمت رحم شوند. می توان با درمان هایی مثل وارد کردن مایع منی به درون رحم  (Intrauterine Insemination/IUI) یا تلاش برای متسع کردن ورودی سرویکس، این موضوع را حل کرد. در IUI، از لوله کوچکی استفاده می شود تا اسپرم را مستقیماً وارد رحم کند.
ضعیف بودن سرویکس: ضعف سرویکس وقتی است که هنگام بارداری دهانۀ سرویکس باز شود یا بیشتر از حد نرمال نازک شود. این حالت باعث سقط یا زایمان زودرس  (زایمان قبل از 37 هفته) می شود. خانم هایی که تحت درمان هایی مثل کونیزاسیون یا تراکلکتومی قرار گرفته اند، خانم هایی که قبلاً برای سرطان سرویکس درمان شده اند، هنگام بارداری به دقت تحت نظر قرار می گیرند. که معمولاً در آن طول و دهانه سرویکس دائماً بررسی می شود.

راههای بارداری بعد از هیسترکتومی یا پرتودرمانی:

باردار شدن و حاملگی بعد از رادیکال هیسترکتومی و/ یا کمورادیاسیون امکان پذیر نیست. هر چند پیشرفت های اخیر در علوم زنان و زایمان راههایی را در اختیار خانم ها قرار می دهد تا بتواند کودکانی که از نظر بیولوژیکی مرتبط هستند داشته باشند.
انجماد جنین(Embryo Cryopreservation) روشی است که سال هاست قابل انجام است. برای این کار باید جراحی(هیسترکتومی)، رادیوتراپی یا شیمی درمانی به مدت چند هفته به تعویق بیفتد و دهنده اسپرم وجود داشته باشد. در این روش، بیمار باید داروهای باروری مصرف کند، و بعد از آن تحت جراحی قرار بگیرد، طی این جراحی اووسایت(تخمک ها/Oocytes) فرد برداشته می شود. سپس آنها را با اسپرم شخص دهنده ترکیب می دهند تا نطفه و جنینی به وجود بیاید بعد از آن جنین منجمد می شود تا بعد ها مورد استفاده  قرار بگیرد.
انجماد اووسایت (تخمک ها)، در این حالت تخمک ها را قبل از آن که با اسپرم ترکیب شوند منجمد می کنند.
انجماد تخمدان ها : برای این تکنیک ها تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.
باید توجه داشت که چون رحم برداشته شده است، یا در نتیجه درمان ها آسیب دیده است، در همه درمان های حفظ بارداری فوق باید شخص سومی برای حمل کودک در رحم وجود داشته باشد.
 

 

آخرین مقالات و مطالب
🔶محققان با بررسی فواید احتمالی زردچوبه، به حقایق جالبی دست یافتند. مصرف تنها یک قاشق چای خوری زردچوبه در غذا می تواند باعث تغییر بزرگی بر روی ژن هایی که با بروز سرطان، آلرژی و حتی افسردگی شود. اما جالب تر از آن این است که مصرف قرص یا...
ادامه مطلب...
در مجمع سالانه انجمن مطالعات سرطان امریکا که در فیلادلفیا برگزار شد، شواهدی ارائه شد که نشان می داداستفاده بیش از اندازه از مکمل های غذایی به خصوص مکمل های بتاکاروتن ، فولیک اسید و ویتامین E می تواند خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهد. استفاده بیش از حد از...
ادامه مطلب...

محل تبلیغات
اینجا محل تبلیغات داخلی و یا خارجی شرکت می باشد.
 


دکتر غلامرضا احتجاب دانش آموختۀ رشتۀ رادیوتراپی انکولوژی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و دارای دانشنامۀ تخصصی در این رشته می باشند.
ایشان از سال 1382 مشغول تحقیق و پژوهش در این رشته بوده و دارای مقالات تخصصی در زمینۀ نوروتوکسیسیته داروهای شیمی درمانی، اثر Her2 status در متاستاز های مغزی سرطان پستان و مقالات دیگر در زمینۀ داروی Herceptin و بیماری لنفوم می باشد. ایشان در حال حاضر در زمینۀ شیمی درمانی و پرتودرمانی سرطان های توپر همچون سرطان های پستان، دستگاه گوارش، پروستات و مثانه و ریه مشغول فعالیت هستند.

نشانی مطب: تهران - خیابان فاطمی غربی - بعد از چهار راه کارگر - نبش سیندخت شمالی - پلاک 13 - طبقه 3 - واحد 7
تلفن تماس: 8-66569587-021


Telegram Channel: @drehtejab

نشانی مرکز رادیوتراپی گاندی: خیابان گاندی جنوبی، روبروی آنتن سیمای پنج، نبش کوچه ترابنده، پلاک 130 ، طبقه 3 زیرزمین. بخش رادیوتراپی
تلفن: 88193795-021 ، 88207807-021
نمایش سایت در زبان های دیگر: العربية