وب سایت رسمی
دکتر غلامرضا احتجاب
دانش آموختۀ رشتۀ رادیوتراپی انکولوژی
 

آدرس مطب: تهران - خیابان فاطمی غربی - بعد از چهار راه کارگر - نبش سیندخت شمالی - پلاک 13 - طبقه 3 - واحد 7
ملاقات: روزهای شنبه، دوشنبه و چهار شنبه از ساعت 16 الی 20 با تعیین وقت قبلی
تلفن: 66569587-21-98+

 

نحوه برخورد ودرمان ضایعات غیر طبیعی سنگفرشی سرویکس

 آخرین بروز رسانی در تاریخ : 92/03/03
 
مقدمه:

سلول های سنگفرشی لایه داخلی سرویکس و واژن را تشکیل می دهند. سلول های سگفرشی آتیپیک (ASC)، نامی است که به سلول های سنگفرشی که در پاپ اسمیر ظاهر نرمالی ندارند ولی پیش سرطانی هم نیستند، داده شده است. ضایعات پوششی سنگفرشی با درجه پایین
(Low Grade Squamous Intraepithelial Lesion/LSIL) یا نئوپلازی درجه پایین درون سرویکس (Low Grade Cervical Intraepithelial Neoplasia) به سلول هایی اطلاق می شوند که کمی غیر عادی هستند.در افرادی که دچار ASC یا LSIL هستند به آزمایش های بیشتری احتیاج است چون بعضی از کسانی که داراری این ضایعات هستند دچار ضایعات پیش سرطانی سرویکس هستند یا خواهند شد.
در این مقاله به درمان و کنترل خانم های مبتلا به ASC و LSIL پرداخته می شود.
سلول های سنگفرشی تغییر شکل یافته (Atypical Squamous Cells "ASC").  ASCدارای دو زیر شاخۀ "سلول های سنگفرشی تغییر یافته با اهمیت غیر قابل تعیین (ASC-US) و سلول های سنگفرشی تغییر یافته که نمی توان تبدیل آنها را ضایعات درجه بالا غیر متحمل دانست (ASC-H)" می باشد. ریسک بروز ضایعات پیش سرطانی با درجه بالا در خانم های مبتلا به ASC-US، 15% و در خانم های مبتلا به ASC-H، 38% است.

  (Atypical Squamous Cells of Undetermined Significance - ASC-US) :

در خانم های بیشتر از20 سال، سه گزینه برای ارزیابی ASC-US وجود دارد. خانم هایی که باردار یا جوان تر از 20 سال هستند به صورت متفاوتی ارزیابی می شوند:
·  انجام تست HPV. این پیگیری، برای ASC-US ارجح است. معمولاً تست HPV در همان زمانی انجام می شود که پاپ اسمیر انجام می شود. این روش راحت و مناسب است چون دیگر فرد نیازی به ویزیت مجدد ندارد.
در کسانی که نتایج آزمایش HPV مثبت است، خطر زیادی برای ابتلا به سرطان سرویکس وجود دارد، این افراد باید کولپوسکوپی هم انجام دهند، چون در خطر بیشتری برای داشتن یک ضایعه پیش سرطانی هستند.
کسانی که نتایج آزمایش HPV منفی دارند، احتمال این که به پیش سرطان سرویکس مبتلا شوند کم است . این خانم ها باید بعد از یک سال پاپ اسمیر را تکرار کنند. در بیشتر موارد ASC-US در طول این مدت بهبود می یابد.
·  تکرار پاپ اسمیر بعد از 6 ماه. اگر نتیجه تست عادی باشد، 6 ماه بعد دوباره تکرار می شود تا این که دو تست نرمال پشت سر هم داشته باشد؛ بعد از آن فرد می تواند به غربالگری روتین خود بازگردند. اگر فرد دچار بدخیمی بیشتری باشد، توصیه به انجام کولپوسکوپی می شود.
·  انجام کولپوسکوپی

ASC-H:

 ASC-Hبیشتر از ASC-US باعث ایجاد تغییرات پیش سرطانی می شوند. برای ارزیابی بیشتر باید کولپوسکوپی انجام داد.

ضایعات سنگفرشی درجه پایین: ( Low Grade Squamous Lesion-/ LSIL) :

LSIL معمولاً به خاطر تغییرات جزئی سلول ها ایجاد می شود. توصیه می شود خانم هایی که مبتلا به LSIL هستند کولپوسکوپی و نمونه برداری هم انجام دهند چون حدود 16-12% از آن ها دارای ضایعات پیش سرطانی هستند.
هرچند خانم های زیر 20 سال و یائسه به گونه ای دیگر ارزیابی می شوند. خانم های باردار مانند خانم هایی که باردار نیستند معاینه و وضعیتشان بررسی می شود.
کنترل و درمان LSIL در خانم ها به آن چه در کولپوسکوپی و بیوپسی مشاهده می شود بستگی دارد. بیشتر پزشکان بیوپسی را تا زمان وضع حمل در خانم های باردار، عقب می اندازند.
 
کولپوسکوپی:

کولپوسکوپی روشی است که در مطب می تواند انجام شوند و به پزشک اجاره می دهد تا سرویکس را از نزدیک و به خوبی بررسی کند. معمولاً این کار بعد از نتایج غیر عادی پاپ اسمیر توصیه می شود. کولپوسکوپی روشی مشابه معاینه لگن است. در حالیکه که فرد روی تخت معاینه دراز می کشد.
از اسپکولوم برای باز کردن دهانه واژن و سرویکس استفاده می شود و کولپوسکوپ (وسیله مشاهده) خارج از بدن فرد باقی می ماند.
کولپوسکوپ با بزرگ نمایی درون سرویکس، به پزشک اجازه می دهد تا محل و اندازه ناحیه درگیر و وجود تغییرات در کاپیلاری ها( عروق کوچک خونی) را در سطح سرویکس مشاهده کند. می توان هنگام کولپوسکوپی نمونه کوچکی از بافت غیر عادی برداشت( بیوپسی انجام داد). برای این کار به بی حسی یا بی هوشی نیازی نیست چون بیوپسی فقط باعث دل پیچه یا ناراحتی خفیفی می شود.
بعضی از خانم ها باید هنگام کولپوسکوپی از نواحی داخلی تر سرویکسشان نمونه برداری شود، به این کار کورتاژ درون سرویکس ( Endocervical Curettage/ECC) گفته می شود کورتاژ به معنای تراشیدن می باشد. خانم های باردار نباید تحت ECC قرار بگیرند. چون ممکن است بارداری را مختل کند.

کنترل ها و بررسی های پس از کولپوسکوپی:

بیشتر خانم هایی که کولپوسکوپی می کنند، از نواحی که در سرویکسشان غیر عادی به نظر می رسند نمونه برداری می شود. نمونه هایی که به پاتولوژیست داده می شود تا شواهدی مبنی بر وجود تعییرات پیش سرطانی که نئوپلازی درون سرویکس(Cervical Intraepitheliol Neoplasia /CIN ) را برسی کند. این تغییرات در سه دسته خفیف (CIN1) ، توسط(CIN2) و شدید(CIN3) طبقه بندی می شود.
·  بیوپسی CIN1 به همراه نتایج پاپ اسمیر با تشخیص وجود ASC-US، ASC-H یا LSIL: توصیه می شود که برای پیگیری، بیمار بعد از 12 ماه، تست HPV بگیرد، یا بعد از 6 و 12 ماه پاپ اسمیر انجام دهد. علت این تجویز این است که CIN1 یک اختلال کوچک است که بعد از مدتی، بدون درمان از بین می رود. صبر و تکرار آزمایش به بدن کمک می کند تا اختلال را از بین ببرد. اگر نتایح پیگیری با پاپ اسمیر، ASC یا وضعیت حادتری بود یا نتیجه آزمایش HPV، مثبت بود، فرد باید کولپوسکوپی انجام دهد. اگر بیمار دو آزمایش سلولی با نتایج منفی داشت می تواند مانند سایر افراد غربالگری های معمول را انجام دهند.
·  بیوپسی CIN به همراه نتایج پاپ اسمیر با تشخیص ضایعه های درجه بالا در سلول های سنگفرشی درون سرویکس(High Grade Cervical Squamous Intraepthelial Lesions/HSIL) یا سلول های غیر عادی غددی (Atypical Glandular Cells/AGC)
پیگیری می تواند یه صورت یکی از سه گزینه زیر باشد:
1)  هر 6 ماه به مدت یکسال، انجام کولپوسکوپی و پاپ اسمیر.
2)  انجام پاپ اسمیر مجدد و بیوپسی وبررسی آن توسط آسیب شناس.
3)  روشی که طی آن بافت بزرگتری از سرویکس برداشته می شود(بیوپسی مخروطی یا برداشت قسمتی از بافت با کمک الکترسیتهLEED، LEET2).
·  3یا 2CIN  : معمولاً  3یا 2 CIN  با برداشتن یا تخریب نواحی غیر عادی  ( انجام بیوپسی مخروطی، LEEP، لیزر یا روش انجماد) درمان می شود. دلیل این کار این است که سول های پیش سرطانی متوسط تا بدخیم( 3یا 2 CIN) کمتر احتمال دارد که با گذشت زمان بدون درمان بهبود یابند و حتی ممکن است اگر تا چند سال درمان نشوند، پیشرفت کنند و سرطانی شوند. خانم های باردار یا زیر 20 سال می توانند درمان را برای مدتی به تعویق بیاندازند.

شراط خاص:

خانم های یائسه: در خانم های یائسه،LSIL به صورت متفاوتی ارزیابی شود چون سلول های سرویکس به خاطر کوچک و خشک شدن(آتروفی سلولی) به نظر غیر عادی می رسند. این تعییرات با گذر زمان برطرف می شوند و معمولاً به تغییرات ناشی از ویروس HPV ربطی ندارند. گزینه هایی که می توان با آنها وضعیت خانمی یائسه با LSIL را ارزیابی کرد عبارتند از:
·  کولپوسکوپی 
·  آزمایش HPV
·  تکرار پاپ اسمیر بعد از 6 و 12 ماه
اگر نتایج آزمایش HPV  یا تکرار پاپ اسمیر منفی باشد، فرد می تواند مانند سایر افراد تست های معمول با همان فواصل را داشته باشد. اگر تست HPV یا پاپ اسمیر غیر عادی باشد(ASC یا بیشتر)، در آن صورت توصیه می شود که فرد کولپوسکوپی انجام دهد.
دختران زیر 20 سال: با نتیجه آزمایش پاپ اسمیر غیر عادیی این گروه به شکل دیگری برخورد می شود. چون در این گروه سنی ، شانس خوبی برای بهبود نواحی غیر عادی با گذشت زمان وجود دارد. ممکن است در این گروه آلودگی باHPV  زیاد باشد ولی احتمال تبدیل آن به سرطان سرویکس پایین است.

ASC-US، LSIL یا / و CIN:

معمولاً به دختران زیر 20 سالی که مبتلا به ASC-US LSIL  یا / و CIN هستند توصیه می شود هر 12 ماه تست پاپ اسمیر انجام دهد. انجام تست HPV توصیه نمی شوند چون معمولاً مثبت است.
·  اگر آزمایش سلولی نشان دهنده ASC-US، ASC-H یا  LSILباشد تست باید 12 ماه دیگر دوباره تکرار شود( بعد از 24 ماه)
·  اگر آزمایش سلولی HSIL یا مورد بدخیم تری را نشان داد، توصیه می شود که فرد، کولپوسکوپی انجام دهد.
اگر نتیجه تستی که بعد از 24 ماه گرفته می شود غیر عادی بود(ASU-US یا بدتر) فرد باید کولپوسکوپی را انجام دهد. ولی اگر نتیجه تست نرمال باشد، باید هر سال پاپ اسمیر انجام دهد.

ضایعات درجه بالا(2یا3  CIN):

دخترانی که زیر 20 سال سن دارند و دچار HSIL هستند باید کولپوسکوپی انجام دهند. اگر در بیوپسی، HSIL نشان داده نشود، برای 2 سال هر 6 ماه یکبار باید پاپ اسمیر و کولپوسکوپی انجام دهند اگر در بیوپسی HSIL نشان داده شود باید پاپ اسمیر ، کولپوسکوپی یا تست  HPV انجام شود این کار تا زمانی که تست ها نتایج عادی داشته باشند تا یک سال انجام می شود. اگر این تست های پیگیری نتایج نرمالی داشته باشند، شخص می تواند مانند سایر افراد عادی در همان فواصل معمول غربالگری را انجام دهد. اگر تست های پیگیری نواحی غیر عادی در سرویکس را نشان دهند، در آن صورت باید برای آن که بتوان ارزیابی بهتری داشت، آزمایش های بیشتر یا برداشت قسمتی از سرویکس(بیوپسی مخروطی یا LEEP) را انجام داد.
زنان باردار: ارزیابی و کنترل وضعیت خانم های باردار با خانم هایی  که باردار نیستند متفاوت است، چرا که ضربه و آسیب به سرویکس می تواند باعث زایمان زودرس یا سقط شود.
·  ASC-US: برای زنان بارداری که دارای ASC-US هستند و تست HPV در آنها مثبت می باشد، کولپوسکوپی هنگام بارداری تجویز می شود یا باید حد اقل تا 6 هفته بعد از زایمان صبر کرد. دلیل این کار این است که سرویکس هنگام بارداری متفاوت به نظر می رسد به همین دلیل سخت است تا بتوان ناحیه ای که به خاطر بارداری غیر عادی است از ناحیه ی که به خاطر تغییرات پیش سرطانی تغییر کرده است را از هم تمیز داد. همچنین بیشتر اختلالات کوچک به مرور زمان بهبود می یابند.
·  ASC-H: خانم های بارداری که دچار ASC-H هستند باید کولپوسکوپی انجام دهند. چراکه ASC-H ها بیشتر از ASC- US ها در نتیجه تغییرات پیش سرطانی ایجاد می شوند.
·  LSIC: همانند خانم هایی که باردار نیستند، خانم های باردار باید کولپوسکوپی انجام دهند.
 

 

آخرین مقالات و مطالب
🔶محققان با بررسی فواید احتمالی زردچوبه، به حقایق جالبی دست یافتند. مصرف تنها یک قاشق چای خوری زردچوبه در غذا می تواند باعث تغییر بزرگی بر روی ژن هایی که با بروز سرطان، آلرژی و حتی افسردگی شود. اما جالب تر از آن این است که مصرف قرص یا...
ادامه مطلب...
در مجمع سالانه انجمن مطالعات سرطان امریکا که در فیلادلفیا برگزار شد، شواهدی ارائه شد که نشان می داداستفاده بیش از اندازه از مکمل های غذایی به خصوص مکمل های بتاکاروتن ، فولیک اسید و ویتامین E می تواند خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهد. استفاده بیش از حد از...
ادامه مطلب...

محل تبلیغات
اینجا محل تبلیغات داخلی و یا خارجی شرکت می باشد.
 


دکتر غلامرضا احتجاب دانش آموختۀ رشتۀ رادیوتراپی انکولوژی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و دارای دانشنامۀ تخصصی در این رشته می باشند.
ایشان از سال 1382 مشغول تحقیق و پژوهش در این رشته بوده و دارای مقالات تخصصی در زمینۀ نوروتوکسیسیته داروهای شیمی درمانی، اثر Her2 status در متاستاز های مغزی سرطان پستان و مقالات دیگر در زمینۀ داروی Herceptin و بیماری لنفوم می باشد. ایشان در حال حاضر در زمینۀ شیمی درمانی و پرتودرمانی سرطان های توپر همچون سرطان های پستان، دستگاه گوارش، پروستات و مثانه و ریه مشغول فعالیت هستند.

نشانی مطب: تهران - خیابان فاطمی غربی - بعد از چهار راه کارگر - نبش سیندخت شمالی - پلاک 13 - طبقه 3 - واحد 7
تلفن تماس: 8-66569587-021


Telegram Channel: @drehtejab

نشانی مرکز رادیوتراپی گاندی: خیابان گاندی جنوبی، روبروی آنتن سیمای پنج، نبش کوچه ترابنده، پلاک 130 ، طبقه 3 زیرزمین. بخش رادیوتراپی
تلفن: 88193795-021 ، 88207807-021
نمایش سایت در زبان های دیگر: العربية