وب سایت رسمی
دکتر غلامرضا احتجاب
دانش آموختۀ رشتۀ رادیوتراپی انکولوژی
 

آدرس مطب: تهران - خیابان فاطمی غربی - بعد از چهار راه کارگر - نبش سیندخت شمالی - پلاک 13 - طبقه 3 - واحد 7
ملاقات: روزهای شنبه، دوشنبه و چهار شنبه از ساعت 16 الی 20 با تعیین وقت قبلی
تلفن: 66569587-21-98+

 

مراقبت از پوست، مو و ناخن ها در طول شیمی درمانی

مراقبت از پوست، مو و ناخن ها در طول شیمی درمانی

 درمان سرطان به کمک شیمی درمانی سلول های سرطانی را از بین می برد، اما متأسفانه، بسیاری از بیماران دچار عوارضی ناخواسته مانند ریزش مو، خشکی پوست و شکنندگی ناخن ها شوند.

ریختن موها بیشتر از همه می تواند ناراحت کننده باشد ، چون برای اکثر افراد این موضوع بسیار مهم است، فکر از دست دادن می تواند بسیار ویران کننده باشد .

اما، بیماران سرطانی راه های زیادی دارند تا بتوانند با این تغییرات کنار بیایند ، این راه ها می توانند از کوتاه کردن مو باشند تا مرطوب سازی منظم پوست.

مراقبت از پوست در حین شیمی درمانی

 شیمی درمانی اغلب باعث خشکی و تحریک و سوزش پوست می شود. به جای انتظار برای مقابله یا کنار آمدن با این عوارض پس از شروع درمان، بیماران می توانند یک هفته قبل از شروع شیمی درمانی قدم هایی را برای به حداقل رساندن مشکلات پوستی بردارند، و آن را در طول درمان هم ادامه دهند.

کارهای زیادی است که می توان برای جلوگیری از خشکی پوست انجام داد. بسیاری گمان می کنند که خشکی پوست یک مشکل مرتبط با زیبایی است، اما، پوست می تواند آنقدر خشک شود که ملتهب و مستعد ابتلا به عفونت شود.

نکاتی برای جلوگیری از بروز مشکلات پوستی در حین شیمی درمانی :

-  پرهیز از حمام و دوش های آب داغ به مدت طولانی.
-  استفاده از صابون ها و شوینده های لباس ملایم و بدون عطر.
-  استفاده از مرطوب کننده ها. کرم ها و پماد ها بهتر از لوسیون ها هستند، چون غلظت و دوام بیشتری دارند و از از دست دادن آب (دهیدراتاسیون) پوست بهتر جلوگیری می کنند.
-  تا حداکثر 15 دقیقه بعد از حمام باید حتماً از کرم یا پماد استفاده شود. استفاده مجدد از مرطوب کننده در شب.
*  مرطوب کردن دست ها پس از هر بار دست شستن فراموش نشود.
-  اگر پوست خیلی خشک و پوسته پوسته است می توان با مشورت پزشک از کرم آمونیوم لاکتات استفاده کرد که رطوبت پوست را افزایش می دهد.
-  بعضی از داروهای شیمی درمانی، حساسیت پوست را نسبت به آفتاب زیاد می کنند. در این صورت باید از ضد آفتابی با SPF بالای 30 و با خاصیت محافظت در برابر اشعه های UVA و UVB استفاده کرد. لازمۀ محافظت پوست در برابر UVA ، وجود موادی مانند اکسید روی، دی اکسید تیتانیوم یا آووبنزون (Avobenzone) است.
-  نیازی نیست که بیمارانی که تحت شیمی درمانی هستند خود را در خانه حبس کنند، فقط باید مراقبت های لازم را زمانی که وقت خود را در بیرون می گذرانند ، انجام دهند. استفاده از کلاهی لبه دار، لباس های آستین دار در کنار کرم ضد آفتاب با SPF بالای 30 بسیار مناسب است.
*  در صورت گذراندن وقت در بیرون از خانه، ضد آفتاب باید هر دو ساعت تجدید شود ، لازم به ذکر است شنا کردن یا  تعریق زیاد فاصله تجدید ضد آفتاب ها را کم می کند.
خارش مشکلی بسیار رایج است و می تواند ناشی از عوامل متعددی باشد :
داروی شیمی درمانی، خشکی ذاتی پوست بیمار (به خصوص در افراد بالای 50 سال) ، یا یکی از نشانه های خود بیماری.
-  در حالی که بسیاری از بیماران برای تسکین خارش خود، دست به دامن کرم های هیدروکورتیزون می شوند، اما باید توجه داشت که این داروها معمولاً تأثیر کمی دارند. اما به جای آن پزشک می تواند با تجویز داروهای استروئیدی یا بی حسی های موضعی روی پوست، این وضعیت را بهبود بخشد.
-  اگر خارش مانع از استراحت و خواب می شود، داروهای خوراکی ممکن است کارساز باشد.
گاهی پوست در حین شیمی درمانی خصوصاً در حین درمان سرطان های پستان وکولون ، دچار تغییر رنگ می شود. این تغییر رنگ ممکن است درنواحی صورت و دست ها رخ دهد و اعتماد به نفس فرد را کاهش دهد.
در چنین شرایطی استفاده از کرم های روشن کننده یا لایه بردار با مشورت پزشک می تواند کمک کننده باشد.
بعضی از داروها باعث راش های پوستی (قرمزی) شوند.
-  معمولاً تا زمانی که هیچ زخم بازی در پوست وجود ندارد، شنا کردن برای بیماران در حال شیمی درمانی مجاز است، اما بهتر است قبل از آن با پزشک معالج در این مورد مشورت شود.
-  آب داغ (در وان یا جکوزی)  اصلاً مناسب نیست. چون جریان خون پوست را افزایش می دهد و در نتیجه جریان خون مناطق ملتهب را افزایش می دهد. هیچ مطالعه ای بر این که آب داغ، وضعیت التهاب را بدتر می کند وجود ندارد، اما بهتر است جانب احتیاط رعایت شود.

مراقبت از موها در حین شیمی درمانی

 چرا برخی از بیمارانی که شیمی درمانی می شوند، علاوه بر موی سر، ابروها ، مژه ها و موهای بدن خود را از دست می دهند؟

 مکانیسم عمل بسیاری از داروها، حمله به سلول هایی است که تقسیم و رشد سریعی دارند، رشد و تقسیم سلول های تومورال و سرطانی بسیار بالاست. در بدن هم سلول هایی وجود دارند که رشد سریعی دارند و متأسفانه داروی شیمی درمانی این سلول ها را هم تحت تأثیر قرار می دهد که باعث عوارض جانبی می شود. از آن جایی که فولیکول های مو تقسیم سریعی دارند، آن ها نیز در معرض می باشند.

برخی از داروهای شیمی درمانی بیشتر از بقیه داروها باعث ریزش مو می شوند، به همین دلیل بهتر است قبل از شروع درمان با پزشک در مورد احتمال این اتفاق صحبت کرد، تا فرد آمادگی بیشتری برای آن چه که در انتظارش است را داشته باشد. بعد از شروع شیمی درمانی ،معمولاً ریزش مو به سرعت پیشرفت می کند.

عموماً بیماران زمانی که از خواب بیدار می شوند و مقدار زیادی مو روی بالشت می بینند یا زمانی که موهای خود را شانه می کنند و موهایشان به صورت توده ای جدا می شود، متوجه این موضوع می شوند.

فردی که موهای خود را از دست می دهد ممکن است دچار یک چالش احساسی شود. استفاده از کلاه گیس یا پوشاندن سر می تواند می تواند احساس بهتری در فرد ایجاد کند.

 راهنمایی های زیر می توانند در مورد ریزش موی ناشی از شیمی درمانی کمک کننده باشند :

-  اگر پزشک به بیمار می گوید که به احتمال زیاد موهایش می ریزد، بهتر است بیمار قبل از شروع شیمی درمانی تصمیم بگیرد که آیا می خواهد از کلاه گیس استفاده کند یا خیر، اگر می خواهد از کلاه گیس استفاده کند قبل از ریزش موی خود به مغازه مراجعه کرده و کلاه گیسی متناسب با جنس و رنگ موی خود تهیه کند.
-  کلاه، دستار یا روسریمی تواند ریزش مو را مخفی کند، هر چند خیلی از افراد ترجیح می دهند که سر خود را نپوشانند.
*  در صورت خارج شدن از منزل بدون استفاده از هیچ پوششی، باید حتماً روی پوست سر کرم ضد آفتاب بزنند.
-  بهتر است موها کوتاه شوند. این کار علاوه بر کاهش ناراحتی ناشی از ریزش مو، اثرات روانی آن که فرد شاهد از دست دادن موهای خود باشد را بسیار کم می کند.
-  موها نباید در طول شیمی درمانی رنگ یا فر شوند. پس از اتمام شیمی درمانی و رشد مجدد موها، می توان مو را رنگ یا فر کرد.
-  شیمی درمانی باعث ریزش موقت مو می شود، اما در بیشتر موارد زمانی که موها دوباره رشد می کنند، رنگ یا جنسشان عوض می شود. در افراد میانسال که قبل از شیمی درمانی هنوز مویشان رنگ اصلی خود را داشته است، پس از اتمام درمان، معمولاً مو کاملاً به رنگ خاکستری در می آید.
*  موی جدید بسیار نرم و نازک است.
-  بعضی از بیماران از ریختن ابروها و مژه های خود احساس ناراحتی می کنند که می توان استفاده از لوازم  آرایش تاحدی می تواند کمک کننده باشد.

 آیا " ماینوکسیدیل" می تواند از ریزش مو جلوگیری کند؟

در این زمینه هنوز تحقیقات ناقص هستند و بعضی از متخصصین تردید دارند. اما برای بیمارانی که در این مورد بسیار مضطرب هستند و انگیزه زیادی دارند تا برای جلوگیری از این وضعیت همه چیز را امتحان کنند، می توان "ماینوکسیدیل" (داروی طاسی) را پیشنهاد کرد تا با استفاده از آن در ناحیه ابروها یا روی پوست سر، تا حد ممکن سعی در حفظ یا تحریک رشد مو داشت.

مراقبت از ناخن ها در طول شیمی درمانی

 در طول شیمی درمانی، ناخن ها شکننده و خشک می شوند و ممکن است روی آن ها خطوطی ایجاد شود. همچنین ناخن ها در اثر بعضی از داروهای شیمی درمانی تیره می شوند. این اثرات موقتی هستند اما گاهی تا ماه ها طول می کشند.

داروی شیمی درمانی خاصی به نام " تاکسان " که معمولاً برای درمان سرطان های پروستات، پستان و ریه استفاده می شوند، غالباً باعث مشکلاتی در ناخن می شوند. گاهی ناخن ممکن است از بستر خود جدا شود. برای کاهش تأثیر تاکسان روی ناخن ها و جریان خون در دست و پاها، بعضی از بیماران ، در طول تزریق دارو با استفاده از پوشش های خنک کنندۀ خاصی، دست و پای خود را سرد می کنند.

هر التهابی در ناخن یا راش پوستی که سر باز کند و یا از خود ترشحاتی داشته باشد را باید به عنوان علامت هشدار در نظر گرفت. ممکن است عفونتی باشد که حتماً باید توسط پزشک بررسی و تحت نظر او با داروهای مناسب درمان شود.

مراقبت هایی که در منزل می توان انجام داد : بیمارانی که دارای علائم عفونت در ناخن های جدا شده هستند می توانند هر شب به مدت 15 دقیقه، انگشتان دست و پای خود را در محلول سرکه سفید و آب قرار دهند. این کار باعث از بین رفتن باکتری ها شده و ناحیه عفونی را خشک می کند.
 
 

آخرین مقالات و مطالب
🔶محققان با بررسی فواید احتمالی زردچوبه، به حقایق جالبی دست یافتند. مصرف تنها یک قاشق چای خوری زردچوبه در غذا می تواند باعث تغییر بزرگی بر روی ژن هایی که با بروز سرطان، آلرژی و حتی افسردگی شود. اما جالب تر از آن این است که مصرف قرص یا...
ادامه مطلب...
در مجمع سالانه انجمن مطالعات سرطان امریکا که در فیلادلفیا برگزار شد، شواهدی ارائه شد که نشان می داداستفاده بیش از اندازه از مکمل های غذایی به خصوص مکمل های بتاکاروتن ، فولیک اسید و ویتامین E می تواند خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهد. استفاده بیش از حد از...
ادامه مطلب...

محل تبلیغات
اینجا محل تبلیغات داخلی و یا خارجی شرکت می باشد.
 


دکتر غلامرضا احتجاب دانش آموختۀ رشتۀ رادیوتراپی انکولوژی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و دارای دانشنامۀ تخصصی در این رشته می باشند.
ایشان از سال 1382 مشغول تحقیق و پژوهش در این رشته بوده و دارای مقالات تخصصی در زمینۀ نوروتوکسیسیته داروهای شیمی درمانی، اثر Her2 status در متاستاز های مغزی سرطان پستان و مقالات دیگر در زمینۀ داروی Herceptin و بیماری لنفوم می باشد. ایشان در حال حاضر در زمینۀ شیمی درمانی و پرتودرمانی سرطان های توپر همچون سرطان های پستان، دستگاه گوارش، پروستات و مثانه و ریه مشغول فعالیت هستند.

نشانی مطب: تهران - خیابان فاطمی غربی - بعد از چهار راه کارگر - نبش سیندخت شمالی - پلاک 13 - طبقه 3 - واحد 7
تلفن تماس: 8-66569587-021


Telegram Channel: @drehtejab

نشانی مرکز رادیوتراپی گاندی: خیابان گاندی جنوبی، روبروی آنتن سیمای پنج، نبش کوچه ترابنده، پلاک 130 ، طبقه 3 زیرزمین. بخش رادیوتراپی
تلفن: 88193795-021 ، 88207807-021
نمایش سایت در زبان های دیگر: العربية