وب سایت رسمی
دکتر غلامرضا احتجاب
دانش آموختۀ رشتۀ رادیوتراپی انکولوژی
 

آدرس مطب: تهران - خیابان فاطمی غربی - بعد از چهار راه کارگر - نبش سیندخت شمالی - پلاک 13 - طبقه 3 - واحد 7
ملاقات: روزهای شنبه، دوشنبه و چهار شنبه از ساعت 16 الی 20 با تعیین وقت قبلی
تلفن: 66569587-21-98+

 
آزمایش های جدیدی بر روی خون می تواند بروز سرطان را 13 سال زودتر پیش بینی کند.
مقالات و مطالب علمی

آزمایش های جدیدی بر روی خون می تواند بروز سرطان را 13 سال زودتر پیش بینی کند.

 در تحقیقی که اخیرا توسط محققان دانشکده پزشکی فاینبرگ و دانشگاه هاروارد انجام شده است، دیده شد که چگونه تغییر طول تلومرهای خون - پوشش هایی در انتهایی رشته های DNA- می تواند بروز سرطان را 13 سال قبل از تشخیص اصلی سرطان پیش بینی کند. 
محققان مشاهده کردند که تلومرهای خون - توالی هایی از جنس DNA در انتهای کروموزوم که از آنها در برابر تخریب محافظت می کند - در کسانی که قرار است در آینده به سرطان مبتلا شوند به نسبت افراد سالم سریع تر پیر می شود. به ااین صورت که طول تلومرها سریع تر کاهش پیدا می کنند و سپس رشد و بلوغ آنها به مدت چندسال تا زمان تشخیص سرطان متوقف می شود. این الگو از رشد تلومر می تواند به معنای بیومارکری برای پیش بینی سرطان باشد.
 تمایز این تلومرها از از تلومرهای افراد سالم به این شکل است که طول تلومرهای خون به سرعت کم می شوند و سپس به مدت 3 تا 4 سال هیچ تغییری در آنها مشاهده نمی شود. 
محققان تلومرهای زیادی را در دوره های 13 ساله در 792 نفر اندازه گیری کردند که در پایان 135  نفر مبتلا به سرطان (از جمله لوکمی، ریه، پوست و پروستات) تشخیص داده شدند.
امید است که در آینده بتوان چند سال قبل از بروز سرطان، تغییرات طول تلومرها را بررسی و تحلیل کرد و با پیش بینی درست، مانع از بروز آن شد و یا آن را به تعویق انداخت.


تاریخ خبر: 940222
فواید زردچوبه
استفاده بیش از اندازه از مکمل ها می تواند شانس ابتلا به سرطان را افزایش دهد
ویتامین D می تواند به بهبود سرطان پروستات کمک کند.
یافته های جدید حاکی از ارتباط سرطان پستان و سرطان پروستات در یک خانواده هستند.
داروی اوپدیوو در درمان سرطان ریه تایید شد

آرشیو
آخرین اخبار و رویدادها
جستجوی خبری
 

آخرین مقالات و مطالب
🔶محققان با بررسی فواید احتمالی زردچوبه، به حقایق جالبی دست یافتند. مصرف تنها یک قاشق چای خوری زردچوبه در غذا می تواند باعث تغییر بزرگی بر روی ژن هایی که با بروز سرطان، آلرژی و حتی افسردگی شود. اما جالب تر از آن این است که مصرف قرص یا...
ادامه مطلب...
در مجمع سالانه انجمن مطالعات سرطان امریکا که در فیلادلفیا برگزار شد، شواهدی ارائه شد که نشان می داداستفاده بیش از اندازه از مکمل های غذایی به خصوص مکمل های بتاکاروتن ، فولیک اسید و ویتامین E می تواند خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهد. استفاده بیش از حد از...
ادامه مطلب...

محل تبلیغات
اینجا محل تبلیغات داخلی و یا خارجی شرکت می باشد.
 


دکتر غلامرضا احتجاب دانش آموختۀ رشتۀ رادیوتراپی انکولوژی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و دارای دانشنامۀ تخصصی در این رشته می باشند.
ایشان از سال 1382 مشغول تحقیق و پژوهش در این رشته بوده و دارای مقالات تخصصی در زمینۀ نوروتوکسیسیته داروهای شیمی درمانی، اثر Her2 status در متاستاز های مغزی سرطان پستان و مقالات دیگر در زمینۀ داروی Herceptin و بیماری لنفوم می باشد. ایشان در حال حاضر در زمینۀ شیمی درمانی و پرتودرمانی سرطان های توپر همچون سرطان های پستان، دستگاه گوارش، پروستات و مثانه و ریه مشغول فعالیت هستند.

نشانی مطب: تهران - خیابان فاطمی غربی - بعد از چهار راه کارگر - نبش سیندخت شمالی - پلاک 13 - طبقه 3 - واحد 7
تلفن تماس: 8-66569587-021


Telegram Channel: @drehtejab

نشانی مرکز رادیوتراپی گاندی: خیابان گاندی جنوبی، روبروی آنتن سیمای پنج، نبش کوچه ترابنده، پلاک 130 ، طبقه 3 زیرزمین. بخش رادیوتراپی
تلفن: 88193795-021 ، 88207807-021
نمایش سایت در زبان های دیگر: العربية